Legalábbis a népszerű Disney-rajzfilmfigura fejére emlékeztet az a két kis és egy nagyobb kráterből álló alakzat, amelyet a MESSENGER űrszonda fényképezett a bolygó felszínén.
A NASA Merkúr körül keringő, már meghosszabbított tudományos programját teljesítő MESSENGER (Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging) szondája június 3-án készítette az alább bemutatott felételt.
(Kép: NASA / JHU APL / Carnegie Inst. of Washington)
Nem ritka, hogy a bolygók egyes felszíni képződményeiben az emberek máshonnan ismert alakzatokat vélnek felfedezni. Ez azonban – mint most is – a fantázia, valamint a domborzati és a kép készítésekor érvényes fény-árnyék viszonyok játékának tudható be. A Merkúr déli féltekéjén látható „Miki egér” feje egy kb. 105 km átmérőjű nagy kráter, a két „füle” pedig két kisebb, egymáshoz közeli méretű becsapódásnyom. Az illúziót erősítendő, a felvételt úgy tájolták, hogy a nagyobb kráter déli oldalán levő fülek a képen felül legyenek.
A MESSENGER 2004-ben indult, és 2011 márciusában állt a Naprendszer legbelső bolygója körüli pályára. A 446 millió dolláros űrprogramot eredetileg egy éves Merkúr körüli keringésre tervezték, amit aztán újabb egy évvel kitoltak.
(Az uborkaszezon csalhatatlan jele, hogy a Merkúr Miki egeréről a Magyar Távirati Iroda is hírben emlékezett meg a héten... – A szerk.) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
2418 nap után: Merkúr, végállomás
A Merkúr „újrafelfedezése”
Van-e jég a Merkúron?
Még közelebb a Merkúrhoz
Elefánt a Marson :-)
Ember a Marson :-)
Miki egér fejét formázó kráterek a Merkúron (Space.com)