Tegnap sajtótájékoztató keretében mutatták be a Műegyemeten az első magyar műhold elsődleges földi állomását.
A BME Földi állomás a Műegyetem V2 épületében lévő Műegyetemi Rádió Clubban működik. Az épület tetején található antenna követi majd a műholdat és fogadja a világűrből érkező információkat. Ez lényegében egy rádióból és egy erősítőből, egy antennaforgató berendezésből, és az ezeket összekapcsoló számítógépből, monitorokból valamint saját fejlesztésű szoftverekből áll. Emellett egy projektor segítségével egy Föld térképen állandóan figyelik a világűrben tartózkodó partner (műhold, illetve jelen esetben a Nemzetközi Űrállomás) helyzetét.
Egy automatikus, számítógép által vezérelt antennarendszer követi a felette áthaladó műholdakat és teszi lehetővé a várhatóan 2010 elején induló első magyar műholddal, a Masat–1-gyel való kommunikációt. A műhold sebessége megközelítőleg 7 km/s lesz, és 600-700 km magasan fog keringeni a Föld körül. Mindez azt jelenti, hogy a Föld egy adott pontjáról 7-10 percig lesz látható. A szatellit pályája napszinkron és poláris pálya, tehát az északi és a déli sark fölött is áthalad, és a Föld forgásából adódóan a világ szinte minden pontjáról lehet majd fogni az általa sugárzott jeleket. A kommunikációs rendszer is elérhető lesz mindenki számára, így külföldi rádióamatőrök Amerikától Ausztráliáig vehetik majd a műhold jeleit, és továbbíthatják azokat az interneten keresztül a Műegyetemre. A Masat–1 a saját hívójelén kívül mérési adatokat fog továbbítani – például a műholdon elhelyezett hőmérők mérik a külső és belső hőmérsékletet.
A BME Földi állomás, amely a Masat–1 elsődleges földi állomása, a nap 24 órájában már most üzemképes. Az első állomáson fellépő probléma esetén az Érden található másodlagos állomásról is kapcsolatba tudnak lépni a műholddal.
A BME Földi állomás egyes eszközeit már több mint 100 napja tesztelik. A rendszer első igazi éles tesztjére március 29-én délután 15.28-kor került sor, amikor kapcsolatba léptek a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó Charles Simonyival. Az érdi tartalékállomás sikeres tesztelését két nappal később végezték el, ebben szintén az űrturista segített.
Kapcsolódó cikkek:
Magyar szavak a világűrből
Satellite Made in Hungary
Kapcsolódó linkek:
Masat-1 honlap