Áprilisban is gőzerővel folyt a SpaceX alacsony pályás internetszolgáltató műholdrendszerének bővítése, kilenc újabb startot hajtottak végre.
Az év negyedik hónapja űrstartjainak sorozata egyenesen egy Starlink indítással kezdődött, amely halasztások miatt márciusról húzódott át. (Mint később kiderült, nem csak az első, hanem az utolsó áprilisi űrindítás is egy Starlink volt.) Április 2-án magyar idő szerint 4:30-kor az Amerikai Űrhaderő kaliforniai Vandenberg támaszpontjáról indult az a Falcon-9 rakéta, amely a műholdrendszer 7-es számú pályacsoportjába szánt 22 új űreszközt juttatta alacsony Föld körüli pályára (Starlink 7-18 repülés).
Április 5-én 11:12-kor a floridai Cape Canaveral támaszpont következett. A Starlink 6-47 indítással 23 új műholdat bocsátottak fel. A hónap harmadik indítása a Starlink 8-1 volt, ismét Kaliforniából. Ahogy a sorszámozásból is kikövetkeztethető, ez alkalommal kezdte meg a SpaceX a rendszer második generációjához tartozó 8-as pályacsoport benépesítését. Az egyelőre kisebb magasságban önállósult műholdak működési pályamagassága 535 km, a pályák inklinációja 53° lesz. Ahogyan a 6-os és 7-es csoportba, úgy a 8-asba is összesen 2500 űreszközt terveznek küldeni, így a jövőben sok alkalom lesz még a hasonló startokról szóló beszámolókhoz. Ezek a pályacsoportok vagy „rétegek” (layer) mind 28-féle pályasíkban egyenként 120–120 műholddal lesznek feltöltve a tervek szerint. A Starlink 8-1 repülés alkalmával 21 darab új műhold került fel, köztük idén immár másodszor olyanok, amelyeket a földfelszíni mobilkészülékekkel való közvetlen kommunikációra (Direct to Cell, DTC) is alkalmazhatnak majd. A start időpontja április 7-én 04:25 volt.
A Starlink közvetlen mobiltelefonos szolgáltatása működésének vázlata. A hagyományos mobilkészülék (jobbra) a műholdsereg egyik tagjával létesít kommunikációs kapcsolatot. Utána akár a műholdak között, akár a földi követőhálózat állomásaira utazik az információ, ahonnan a partner távközlési cégek rendszerén keresztül eljut a vonal másik végén álló félhez. (Kép: SpaceX)
Az eddigi tesztek jól sikerültek, az első félévben várhatóan még számos további DTC műholdat bocsátanak fel, hogy a tervek szerint augusztus végére készen álljon egy kezdeti konstelláció, amellyel már ilyen szolgáltatásokat tudnának nyújtani. A SpaceX terveiben összesen 7500 olyan Starlink hold indítása szerepel, amely rendelkezik DTC képességekkel.
Április 10-én 7:40-kor a soron következő Starlink 6-48 start a maga 23 műholdjával szintén rendben lezajlott. A starhely a 40-es volt a floridai Cape Canaveral területén. Eddig a legnagyobb szám 24 volt, ahány Starink holdat egyetlen Falcon-9 rakétával fel tudtak juttatni, de a hírek szerint a SpaceX szakemberei azon dolgoznak, hogy az év vége felé akár 28-ra is megnövelhessék a kapacitást. A Starlink 6-48 indítás idején Albánia belépésével már a világ 74 országában vált elérhetővé a SpaceX műholdas alapú internetszolgáltatása.
Nem egészen három nappal később (április 13-án 03:40-kor) ugyanonnan, ugyanúgy 23 műholddal indult a Starlink 6-49 repülés. Ennek a különlegessége – a gyors ismétlésen túl – az volt, hogy most először használtak huszadik alkalommal egy Falcon-9 első rakétafokozatot, nevezetesen a B1062 sorszámú példányt. A „veterán” darab 2020 novemberében kezdte a szolgálatot egy GPS navigációs műhold pályára állításával. Két alkalommal űrhajósokat szállító Crew Dragon űrhajók felbocsátására is használták (Inspiration-4 és Axiom-1 kereskedelmi küldetések). A 20 repüléséből összesen 13 kapcsolódott Starlink indításokhoz.
A B1062-es Falcon-9 fokozat huszadik alkalommal startolt és huszadik alkalommal érkezett vissza. (Kép: Adam Bernstein / Spaceflight Now)
A hónap hatodik Starlink startja április 17-én 23:26-kor volt, ugyancsak Floridából, de a NASA Kennedy Űrközpontjának 39A indítóállásából. Ismét a 6-os pályacsoportba szánt műholdakat bocsátottal fel (Starlink 6-51), méghozzá 23 darabot. A 39A eddig 174 űrindítást szolgált ki, köztük 11 űrtörténelmi Saturn-V rakétaindítást. A modern időkben a SpaceX Falcon Heavy nehézrakétája 9 alkalommal indult innen. A felbocsátások oroszlánrészét a 82 űrrepülőgépes indítás teszi ki, a mostanihoz hasonló Falcon-9 startokból 72 volt. Ha valaki összeadja a SpaceX itteni startjainak számát, láthatja, hogy legközelebb elérik, utána pedig túl is szárnyalják a Space Shuttle indítások számát a 39A-ról.
Érdekesen elkapott pillanatfelvétel a Starlink 6-51 indításról. Az emelkedő Falcon-9 rakéta természetesen nem az utasszállító repülőgépet célozza. Az utóbbi csak bekerült a fényképezőgép látómezejébe, de a valóságban biztonságos távolságban repült el a Kennedy Űrközpont mellett, a fotóshoz közelebb. (Kép: Michael Cain / Spaceflight Now)
A hetedik áprilisi Starlink startra (6-52) sem kellett sokat várni, alig többet egy napnál (április 19-én 0:40). A helyszín Florida, Cape Canaveral 40-es indítóhelye volt. Ezúttal is 23 volt a felbocsátott műholdak száma. A kerek számok kedvelőinek: ez volt idén a 40-edik Falcon-9 rakétaindítás.
Az április 24-én 0:17-kor végrehajtott Starlink 6-53 indítás (Cape Canaveral) alkalmával szintén 23 új műhold állt pályára. Az ehhez a starthoz kapcsolódó kerek szám a 300-as volt: ennyiszer landoltak már a SpaceX rakétáinak kiürült első fokozatai, hogy azokat később újra felhasználhassák. A 300 visszatérés közül egyébként 233 történt tengeren úszó platformokra, ez alkalommal az Atlanti-óceánon várakozó Just Read the Instructions nevűre.
A hónap Starlink startjainak sorát a kilenceik, a 6-54 jelzésű repülés zárta. Ezúttal is 23 műhold indult a rendszer 6-os pályacsoportjába. A felbocsátás helyszíne a floridai Cape Canaveral volt, április 29-én 0:08-kor. Aznap – helyben még 28-án – korábban a Kennedy Űrközpont szomszédos 40-es starthelyéről egy másik Falcon-9 rakéta két európai Galileo navigációs műholdat vitt közepes Föld körüli pályára. Kapcsolódó cikkek:
Starlink, 2024. március
Starlink, 2024. február
Még két start február utolsó napjáról
Starlink, 2024. január
Starlink, közvetlenül mobilra