Kína afrikai gazdasági terjeszkedésének egyik érdekes eredményeként Kína a Nigériával való gazdasági (elsősorban olajipari) együttműködésért cserében vállalta, hogy Nigéria számára kommunikációs holdat épít.
Nigéria a világ egyik legnagyobb olajexportálójaként fontos afrikai bázis az olajfelhasználásban is az elsők közé törő Kína számára. A nigériai olajért cserében fizetendő juttatás mellett Kína egyéb beruházásokkal is igyekszik meggyőzni nigériai partnereit arról, ő a megfelelő felvásárló. Egy ilyen, még 2004 decemberében aláírt megállapodás szerint a távol-keleti ország vállalta a következő nigériai műhold megépítését, természetesen a nigériai igényeknek megfelelően, szoros együttműködésben.
A nigériai szövetségi kormány 450 millió dollárt fektet be a programba (más kérdés, hogy ezt az összeget olajáért cserében valószínűsíthetően vissza is kapja). Az öt tonnánál valamivel nagyobb telekommunikációs műhold megépítésén kívül ebből a földi kiszolgáló rendszerek felépítésére, a mérnökképzésre és az egyéb kapcsolódó kiadásokra is futja majd. A 2007 elején a Hszicsang (Xichang) Űrközpontból Hosszú Menetelés-3B hordozórakétával felbocsátandó műholdat a Kínai Nagy Fal Ipari Társaság (China Great Wall Industry Corporation) építi majd meg. A Nigcomsat-1 (Nigerian Communication Satellite) fedélzetén 4 C-sávú, 18 Ku-sávú, 4 Ka-sávú és 2 L-sávú transzponder kap helyet. A hold két kiszolgáló létesítményét Abujában (Nigéria) és Kashiban (Kína) építik fel. A műhold a kínai Dongfanghong-4 műhold platformjával egyezik meg.
Egy 2006-ban kötött kormányzati megbízás alapján 2009-ben a NigeriaSat-1-et követve elindulhat a földmegfigyelési-távérzékelési feladatokat ellátó NigeriaSat-2 is. (A NigeriaSat-1-et Kozmosz-3M rakétával, 2003-ban állították Föld körüli pályára.) Kapcsolódó cikkek:
Pozitív hírek Kínából
Újabb műholdak lesik a katasztrófákat