A három toronyra több mint 170 ezer tükör vetíti a napfényt, gőzturbinák termelik az áramot.
A helyszín az Egyesült Államok, Kalifornia és Nevada államok határvidéke, Las Vegastól 65 km-re. A három naptoronyból álló létesítmény neve: Ivanpah Solar Electric Generating System, vagyis egy napenergiát felhasználó elektromos erőműrendszerről van szó. A Mojave-sivatag természetvédelmi területe mellett évente 330-350 a derült napok száma, így a hely ideális a naperőmű számára. Az üzemeltetők szerint az idén februárban megnyílt létesítmény 377 megawatt elektromos teljesítményre képes, ami 140 ezer amerikai háztartás ellátásához elegendő.
A Landsat-8 amerikai földmegfigyelő műhold valódi színeket mutató felvétele az OLI (Operational Land Imager) műszerrel készült, 2013. december 25-én. A három naperőműtoronytól és a körülöttük levő tükörrendszerektől keletre egy golfpálya is felismerhető. (Kép: NASA EO / Jesse Allen, Robert Simmon / U.S. Geological Survey)
A három toronyból álló Ivanpah naperőművet négy éven át építették. Ebben a kategóriában a világon a legnagyobb, bár hasonlók épültek már Németországban és Spanyolországban is. A működési elve, hogy az összesen 13 négyzetkilométeren elhelyezett, a Nap járásának megfelelően mozgatható tükrök folyamatosan egy-egy toronyra irányítják a beeső napfényt. A 140 m magas tornyokban levő víz felforrósodik, a keletkező gőzzel pedig turbinákat hajtanak.
A három naperőműtorony a helyszín közeléből, a fenti űrfelvételen is látható I-15-ös útról fotózva. (Kép: Wikipedia)
A módszerrel állítólag évente 400 ezer tonna szén-dioxid-kibocsátást lehet megtakarítani. Más környezetvédők szerint ugyanakkor a gigantikus naperőműnek vannak kedvezőtlen hatásai is. A komplexum elveszi egyes állatfajok, mint például a szigorúan védett kaliforniai üregteknős (Gopherus agassizii) élőhelyét, a tükrök fölé repülő madarak számára pedig az intenzív hősugárzás könnyen végzetes lehet. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Naptornyok az űrből
Napelemfarm a Góbi-sivatagban
A napsugárzás mérése „felülről”
Új naperőmű Kaliforniában (NASA EO)