Közel hét év működés után használhatatlanná vált a NASA műholdja, amellyel a földi jégtakarót kutatták.
Az amerikai űrhivatal szakemberei nem próbálkoznak tovább, hogy működésre bírják a műhold fő műszerét, a lézeres magasságmérőt. Így szerdán hivatalosan is befejezettnek nyilvánították az ICESat küldetését.
Az ICESat a Föld körül. (Fantáziakép: NASA)
A teljes nevén Ice, Cloud and land Elevation Satellite (magyarul kb. a jég, a felhőzet és a földfelszín magasságát mérő műhold) 2003 januárjában indult Delta-2 hordozórakétával. Több mint hat éven át hűségesen rótta köreit bolygónk körül, hogy lézeres magasságmérője segítségével elsősorban a szárazföldet és a sarkvidéki tengereket borító jégtakarót, annak időbeli változásait tanulmányozza.
A fő műszer (Geoscience Laser Altimeter System, GLAS) három lézernyalábjából az utolsó tavaly októberben mondta fel a szolgálatot. A berendezést kampányszerűen, évente három alkalommal, több héten át működtették. A start óta 15 ilyen méréssorozatot hajtottak végre, a három lézer összesen 1,9 milliárd impulzust bocsátott ki. A lézerek korlátozott élettartama ellenére a küldetés igen sikeresnek bizonyult. Sikerült megfigyelni az Északi-sarkvidék tengeri jégtakarójának visszahúzódását, Grönland és az Antarktisz gleccsereinek viselkedését.
Az ICESat műholdat eredetileg három éves működésre tervezték, akár öt évet is remélve. Ebből lett végül majdnem hét. Az űreszköz „kidőlése” kritikus időszakban következett be, hiszen a megfigyelési program leghamarabb 2015-ben folytatódhat. Legkorábban ekkor állíthatják ugyanis pályára az amerikaiak az ICESat-2-t. Addig repülőgépekről végzett megfigyelésekkel igyekeznek pótolni a hiányt. Az Európai Űrügynökség (ESA) ugyanakkor a közeli hetekben tervezi felbocsátani a CryoSat-2 műholdat, amelyet a 2005-ben start közben elveszett CryoSat pótlására, s épp a sarkvidéki jégtakaró változásainak vizsgálatára szán.
ICESat út a NASA Goddard Űrközpontja közelében (Greenbelt, Maryland állam, USA). Végleg pirosra váltott a jelzés... (Kép: NASA GSFC)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Kis műholdak Földünk és a világegyetem vizsgálatára
A Földet és a csillagközi teret vizsgálják
Az év tíz legfontosabb eseménye
Gyorsuló gleccserek
NASA Top 15
Leállt az ICESat (Spaceflight Now)
ICESat honlap (NASA GSFC)