Az Egyesült Államok legnagyobb folyamának deltatorkolatát mutatja az európai Envisat hold szép felvétele.
A Mississippi hordalékát a Mexikói-öbölbe szállítja. A folyó 3780 km-es útját Minnesota állam északi részén kezdi, s déli irányban keresztülfolyik Iowa, Illinois, Missouri, Kentucky, Tennessee, Arkansas, Mississippi, s végül Louisiana államokon. Vízgyűjtő területe 3 és negyedmillió km2, Észak-Amerikában a legnagyobb, de az egész Földön is a harmadik a sorban. Átlagos vízhozama a torkolatnál másodpercenként 16800 m3.
A deltatorkolat a folyami hordalékból évmilliók alatt épült fel. Sok veszélyeztetett állat és növény élőhelye, s „szélfogóként” a hurrikánok hatását is gyengíti, védelmezve a szárazföldet. Az elmúlt évtizedek során – részben az emberi tevékenység hatására – a szállított hordalék mennyisége igencsak lecsökkent: minden félórában majdnem egy focipályányi méretű terület tűnik el a partmenti vizes élőhelyekből.
Ahogy fogyatkozik a lápos terület, úgy válik Louisiana déli része egyre kiszolgáltatottabbá a Mexikói-öböl felől érkező viharok pusztításának. Az elmúlt szezon ugyan nagyobb baj nélkül telt, de emlékezetes a New Orleansben 2005-ben hatalmas károkat okozó Katrina hurrikán. Egyes kutatók szerint a partmenti mocsarak eltűnése is növelte a kár mértékét. (Az űrfelvételen, a közepétől kicsit jobbra, a Pontchartrain-tó déli részén jól kivehető New Orleans fakó sárgás színű foltja.)
Az itt bemutatott képet az ESA Envisat földmegfigyelő mesterséges holdjának MERIS műszerével készítették idén február 6-án, 300 méteres földfelszíni felbontással.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
New Orleans környéke a hurrikán előtt és után
A Föld édesvízkészletei az űrből
A Mississippi-torkolat az ENVISAT felvételén (ESA)