A francia startup cég megrendelésére a Rocket Lab Electron rakétájával felbocsátották műholdjaik második adagját.
A Kinéis műholdas rendszere távközlési célokat, a dolgok internete (Internet of Things, IoT) alkalmazásokat szolgál. Az Electron rakéta szeptember 21-én magyar idő szerint 1:01-kor emelkedett fel az új-zélandi Mahia-félszigeten épült starthelyről, az 1A indítóállásból.
(Kép: Rocket Lab)
A rakétán levő öt kis műhold kb. 640 km magasan húzódó poláris napszinkron pályákon dolgozik majd. A Kinéis összesen öt ilyen startot rendelt meg az amerikai Rocket Lab cégtől, ezek közül a mostani volt a második. Az első alkalommal idén június 20-án bocsátottak fel öt ugyanilyen űreszközt. A még fennmaradó 15 műholdat a Kinéis szeretné 2025 első negyedévében pályán tudni. Januártól beindul kezdeti szolgáltatásuk, egyelőre a már fenn levő 10 műholddal. A teljes, 25 darabos konstelláció 2025 közepétől lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy 15–20 perces késleltetési idővel gyűjtsenek be adatokat azokról az eszközeikről, amelyek az állapotukra vonatkozó paramétereket felsugározzák. Ez az alkalmazások körének 90–95%-a esetében teljesen megfelel az igényeknek. A tulajdonosok reményei szerint a Kinéis működése három éven belül nyereséges lehet.
Egy Kinéis nanoműhold méretei és felépítése. (Kép: Kinéis)
Ez volt a kis műholdak számára dedikált indításokat, az igényeknek mindenben megfelelő pályakialakítást lehetővé tevő az Electron rakéta idei 11-edik startja, ami rekord a vállalat történetében. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Az ötvenedik Electron
A második adag Kinéis műhold startja (Space News)
Kinéis honlap