A Kuovang (Guowang, más néven SatNet) alacsony pályás internetszolgáltató műholdhálózat negyedik alkalommal bővült. Műszaki paramétereiről nem sokat tudni.
A startot egy Hosszú Menetelés-6A rakétával hajtották végre a Kína északi részén, Sanhszi (Shanxi) tartományban fekvő Tajjüan (Taiyuan) űrközpontból. Az időpont június 5-én magyar idő szerint 22:45 volt.
A negyedik adag Kuovang (SatNet) műhold indítása. Ez volt Kína idei 33-adik űrstartja. (Forrás: SciNews / YouTube)
A hasznos teherről kevés információ látott napvilágot. A startot lebonyolító CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation) és ennek nyomán a hivatalos kínai hírügynökség közleménye még a darabszámot sem említi. Más források szerint egyszerre 5 űreszköz került most poláris pályára. Ugyanígy nem lehet tudni a műholdak műszaki paramétereit, és képeket sem közöltek róluk. A Kuovang titkos jellege miatt megfigyelőkben felmerült, hogy kettős felhasználású (a polgári mellett nemzetbiztonsági célú) berendezések is helyet kaptak a műholdakon. Ez a koncepció hasonló lehet a szintén titkosított amerikai Starshield programéhoz.
A CASC nem nevezte meg a műholdak gyártóját sem. Korábban a Kínai Űrtechnológiai Akadémia (CAST, China Academy of Space Technology), a CASC egyik jelentős intézménye biztosította a műholdakat. A CAST tavaly decemberben azt közölte, hogy a Kuovang számára nagy és kis műholdplatformokat is fejlesztenek, de a funkcionális különbségeket nem fedték fel.
A Kuovang üzemeltetéséért a 2021 áprilisában alapított China Satellite Network Group (China SatNet) nevű vállalat a felelős. A konstelláció alapját a Kínának a Nemzetközi Távközlési Unióhoz (ITU) 2020 szeptemberében benyújtott, összesen 12 992 műholdra vonatkozó bejelentése jelenti. Eszerint két műholdkészletet – GW-A59 és GW-A2 – szerepel a tervekben. Ezek rendre 500 km alatti, illetve 600–1145 km közötti magasságokban fognak működni, különböző hajlásszögű pályasíkokat használva.
A China Aerospace folyóirat 2024. augusztusi számában megjelent információ szerint a Kuovang műholdsereg várhatóan dinamikus nyalábvezérlést és a műholdak között optikai adatátviteli kapcsolatot fog alkalmazni, nagyfokú rugalmasságot biztosítva. A műholdak mind a kormányzati, mind a civil felhasználókat kiszolgálják majd, szélessávú adatátviteli kapcsolatot és személyre szabott adatszolgáltatásokat biztosítva.
A Kuovang korábbi indításaihoz a déli Vencsangból (Wenchang) startoló Hosszú Menetelés-5B és -8A rakétákat vetették be. Az erősebb Hosszú Menetelés-5B feltehetően a CAST nagyobb műholdplatformjára épült példányokat indította. A most alkalmazott Hosszú Menetelés-6A-t korábban a másik kínai internetszolgáltató műholdsereg, a lényegében kereskedelmi célú Csienfan (Qianfan, avagy Ezer Vitorla) konstelláció műholdjainak felbocsátására használták.
Kapcsolódó cikkek:
A harmadik adag SatNet Kínából
Az első Hosszú Menetelés-8A
Még egy kínai műholdsereg: kezdődik!
Évszázadig tartó szemét
Kapcsolódó linkek:
A kínai Kuovang (SatNet) rendszer negyedik indítása (Space News)