Az USA Colorado államában most a legaktuálisabb beszélni egy olyan megfigyelőrendszerről, amely segít még időben észlelni az erdőtüzeket, hogy gyorsan megkezdődhessen az oltás.
Az erre alkalmas kamerán alapuló rendszert a német űrkutatási szervezet (DLR) bolygókutató intézetének eredményeiből kiindulva fejlesztették ki, s a technológia immár évek óta a gyakorlatban is bizonyítja hasznosságát. Azokon a németországi területeken, ahol a FireWatch nevű rendszert telepítették – szinte az összes veszélyeztetett erőben, mintegy 180 helyen –, közel 90%-kal csökkent a tűz által elpusztított erdők területe. Az amerikai bevezetése kezdetén álló FireWatch tavaly áprilisban rangos innovációs díjat kapott, mint az űrkutatás egyik jelentős „mellékterméke”. Az elismerést éppen Colorado Springs városában adták át, amelynek környékén most az állam történetének legpusztítóbb tűzvésze tombol.
A NASA Aqua műholdjának MODIS műszerével június 23-án készült űrfelvételen jól kivehető a Colorado államban pusztító erdőtüzek egy részének füstje. Június végére tízezreket kellett kitelepíteni a gyorsan terjedő, kiterjedt tüzek miatt. Az egész Egyesült Államok légi oltásra alkalmas gépeinek a fele a térségben dolgozik. (Kép: NASA EO / Jesse Allen / LANCE)
Ha a Colorado Springs környéki erdőkben már működött volna a FireWatch, akkor lényegesen kisebb erőfeszítésbe került volna az oltás. A rendszer lényege, hogy az egymástól megfelelő távolságban felszerelt kamerák hálózata folyamatosan a környéket figyeli, és rendkívül korán, automatikus módon detektálja az épp fellángoló erdőtüzek füstjét. A központba befutó riasztás tartalmazza a tűzfészek pontos helyét, így azonnal meg lehet kezdeni az oltást, mielőtt a tűz elharapózna. A módszer éjjel-nappal, lényegében bármilyen időjárás mellett működik. A terepviszonyoktól függően egy-egy kamera akár 30 km-es távolságból is észleli a füstöt, legalább 10 m-es felhőket. A detektálás módszerét eredetileg az üstökösök gázanyagának tanulmányozására fejlesztették ki. Lényege, hogy a nagyfelbontású kamerák több mint 16 ezer árnyalatra érzékenyek. Ezek egyidejű mérésével és feldolgozásával a fényintenzitás legapróbb gyanús, a füst megjelenésére utaló változásait is észre lehet venni. A FireWatch kamerái tehát nem üstökösöket figyelnek, űrszondákra szerelve, hanem az erdőket pásztázzák, a fák fölé magasodó tornyokra vagy oszlopokra rögzítve. Az adatokat vezeték nélküli technológiával továbbítják a központba.
A FireWatch kamerák eredetileg űrkutatási célra megalkotott technológia továbbfejlesztésével készültek. A piacra először 2001-ben vezették be a rendszert. (Kép: DLR)
A rendszer lelke a képfeldolgozó szoftver, amely a füst mozgását, a felhő kiterjedést, szerkezetét és fényességét elemzi. Nappal 6, éjjel 12 percen belül képes az automatikus tűzriasztás kiadására. A központban dolgozó személyzet maga is látja a kamerák által közvetített képeket, tudja a koordinátákat, és intézkedik az oltásról.
Erdőtűz, USA, Colorado állam, 2012. június. (Kép: DoD)
A FireWatch telepítése négy hónapon belül megoldható, és hektáronként mindössze egy-két dollárnak megfelelő összegbe kerül. Még ha az állandó üzemeltetés költségeit is beleszámítjuk, akkor is nagyon gazdaságos. A mostani coloradói erdőtüzek oltására sok tízmillió dollár költöttek. A természeti katasztrófának még nincs vége, a károk helyrehozása csak utána következik. Az utóbbi időszakban megnövekedett az erdőtüzek előfordulási valószínűsége, egyebek mellett a hosszabb ideig tartó száraz időszakok miatt.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Kaliforniai erdőtűz műholdképen
A görögországi erdőtűz az Envisat képén
Tűztérkép az űrből
Az erdőtüzek megelőzéséért
Űrkutatási erededű érzékelőkkel az erdőtüzek ellen (Space.com)
FireWatch honlap
Erdőtüzek Coloradóban, műholdképen (NASA EO)