Szerdán rövid időre kipróbálták a japán Vénusz-szonda hajtóművét, először azóta, hogy tavaly decemberben elvétette a pályára állást a Vénusz körül.
Annak, hogy az Akatsuki (magyaros átírással Akacuki, jelentése: hajnal, korábbi nevén PLANET-C) 2015-ben esetleg újra megkísérelhesse a fékezést a bolygó mellett, alapfeltétele, hogy a fő manőverező hajtómű működőképes legyen. A szeptember 7-én végrehajtott próba mindössze 2 másodpercen át tartott, és az adatok szerint sikeres volt. A következő, immár hosszabb (20 másodperces) működtetést jövő szerdára, szeptember 14-re tervezik. Ha minden rendben lezajlik, novemberben következhet egy komolyabb manőver, amivel az űrszonda Nap körüli pályáját alakítanák úgy, hogy az 2015-ben másodszor is a Vénusz közelébe vezessen.
A Vénusz időjárását kutató japán űrszonda, ha sikerül a bolygó körüli pályára állnia. (Fantáziakép: Akihiro Ikeshita / JAXA)
A 300 millió dollárnak megfelelő összegbe került Akatsuki 2010 májusában startolt Japánból (az IKAROS napvitorlással együtt). Az eredeti terv az volt, hogy a Vénusz körüli pályára áll, majd két éven át vizsgálja a szomszédos bolygó légkörét. A Vénusz melletti fékező manőver 2010. december 6-án pontosan időzítve megkezdődött, de 12 perc helyett 3 percnél is rövidebb ideig tartott. Ez csak később derült ki, mivel közben a szonda a Vénusz mögé került, kijutva a földi irányítók látóteréből. Ott automatikusan biztonsági üzemmódba kapcsolt. A későbbi vizsgálatok szerint a hajtómű üzemanyag-ellátó rendszerének egyik szelepe mondta fel a szolgálatot, emiatt lecsökkent a nyomás, és idő előtt lekapcsolt a berendezés.
Az Akatsuki a második japán bolygószonda, amely elvétette célpontját. Az első a Marshoz küldött Nozomi volt 1999-ben, majd 2003-ban is.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A japán Vénusz-szonda új neve
Japán űrszonda indult a Vénuszhoz
A Vénusznál a japán űrszonda
Akatsuki: el a Vénusz mellett
Mégis előbb érhet a Vénuszhoz a japán szonda?
Bekapcsolták a japán Vénusz-szonda hajtóművét (Space.com)