Ezt a kisbolygót kereste fel a Hayabusa űrszonda (az első). Az anyagából a Földre hozott porszemekből japán tudósok az égitest múltjára következtettek.
Japán kutatók, köztük az Osakai Egyetem munkatársai tüzetes vizsgálatoknak vetették alá azokat a porszemcséket, amelyeket a Hayabusa űrszonda az S-típusú, földközeli (NEA) (25143) Itokawa kisbolygóról hozott a Földre. Megállapították, hogy az Itokawa ősét alkotó égitest 4,6 milliárd évvel ezelőtt, vagyis a Naprendszer születésével egy időben keletkezett, majd körülbelül 1,5 milliárd évvel ezelőtt összeütközött egy másik kisbolygóval, amely az ütközés hatására összetört. Eredményeiket a Nature Scientific Reports folyóiratban publikálták.
A Hayabusa űrszonda mintát gyűjt az Itokawa kisbolygó felszínéről. (Kép: J. Garry / Wikipedia)
Az Itokawáról származó, körülbelül 50 mikrométer átmérőjű részecskékben azokat a néhány mikrométeres foszfátásványokat vizsgálták, amelyek viszonylag ritkák az Itokawáról származó részecskékben. Ezekben a másodlagos iontömeg-spektrometria (SIMS, Secondary Ion Mass Spectrometry) módszerével az urán és az ólom izotópjainak pontos elemzését végezték el. Négy porszemcsében elemezték az urán két izotópjának bomlási sorát, a 4,47 millió éves felezési idejű 238U–206Pb, illetve a 700 millió éves felezési idejű 235U–207Pb sort. Megállapították, hogy a foszfátásványok 4,64±0,18 milliárd évvel ezelőtt egy termikus átalakulási időszakban kristályosodtak ki abban az égitestben, amelyik az Itokawa őse lehetett. Emellett az ásványokban kimutatták egy ütés okozta átalakulás hatását, amelyet egy 1,51±0,85 milliárd évvel ezelőtti, katasztrofális becsapódás okozhatott.
Az Itokawa kisbolygóról a Hayabusa szonda által gyűjtött egyik porszemcse keresztmetszete. (Kép: Osakai Egyetem)
A kutatásokról szóló beszámolójuk szerint az Itokawáról származó részecskék azokra az LL típusú (azaz alacsony vas- és alacsony fémtartalmú, Low–Low) kondritokra hasonlítanak, amelyek gyakran hullanak a Földre (ebbe a típusba tartozott például a cseljabinszki meteorit). Azonban az Itokawa részecskéi ütközéses átalakulásának 1,5 milliárd évvel ezelőtti időpontja lényegesen különbözik az LL típusú kondritok hasonló átalakulásának 4,2 milliárd évvel ezelőtti időpontjától. Ebből arra következtettek, hogy a két test, amelyből az Itokawa, illetve amelyből az LL típusú kondritok származnak, eltérő fejlődési utat járt be.
Az Itokawa kisbolygó időbeli fejlődése. Az Itokawa szülőégitestje 4,6 milliárd évvel ezelőtt a fő kisbolygóövben keletkezett. 1,4 milliárd évvel ezelőtt számottevő becsapódás érte a testet, aminek hatására sok darabra szakadt. (Kép: Osakai Egyetem) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Tudomány – néhány porszemből
Van kisbolygópor is a kapszulában
Csak 2011-ben tudjuk meg, mi volt a kapszulában
Port találtak a kapszulában
Begyűjtötték a Hayabusa kapszuláját
GYORSHÍR: Megérkezett a Hayabusa
Hazaúton a Hayabusa
Az Itokawa kisbolygó története – porszemekből (Osakai Egyetem)