A MetOp-A lesz az első olyan európai meteorológiai mesterséges hold, amely poláris pályán kering.
Indítását jelenleg június 30-ára ígérik Bajkonurból, Szojuz hordozórakétával. Az űreszközt az ESA tervezte és építette, az üzemeltetésért pedig az EUMETSAT felelős. A két szervezet közti együttműködés alapján összesen három MetOp mesterséges hold készül és működik az elkövetkezendő 14 évben. Névleges élettartamuk öt év.
A MetOp (Meteorological Operational Satellite) program célja az időjárás-előrejelzés és a klímakutatás támogatása műholdas adatokkal. Az európai műholdas meteorológia eszközei eddig a geostacionárius pályán keringő Meteosat-holdak voltak.
A MetOp-A műszerei között egyrészt a legmodernebb, európai fejlesztésű érzékelők lesznek. Ezek segítségével javul a hőmérséklet és páratartalom, az óceáni szélsebesség és szélirány, valamint a légköri ózon magassági profilja mérési pontossága. Másrészt „hagyományos” amerikai berendezésekkel is felszerelik az űreszközt.
Ez utóbbiaknak az a jelentősége, hogy biztosítják a hosszútávú folyamatos mérési adatsort és a pontos összehasonlíthatóságot. Azonos műszerek (AVHRR - Advanced Very High Resolution Radiometer, ASCAT - Advanced Scatterometer) repültek ill. repülnek az amerikai NOAA mesterséges holdakon. A poláris napszinkron pályát használó két rendszer kiegészíti egymást. Míg a MetOp mindig a helyi délelőtti, addig az amerikai rendszer a délutáni lefedettséget biztosítja.
Az ESA MetOp programját 12 tagállam finanszírozza, a teljes költsége a gyártástól az üzemeltetésig 2,4 milliárd euró.
Kapcsolódó cikkek:
Sikeres Meteosat-indítás
Működik Európa legújabb égi meteorológusa
Kapcsolódó linkek:
A MetOp-A júniusra tervezett indításáról (ESA)