Idén május 7–9. között ismét Sopron volt a helyszíne a hazai űrkutató szakma kétévente esedékes tudományos konferenciájának.
A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) 1972-ben, eredetileg Ionoszféra- és Magnetoszféra-fizikai Szeminárium néven indult sorozata már egy évtizede szélesebb tematikával, Magyar Űrkutatási Fórum néven folytatódik. Újabban minden páratlan évben gyűlnek össze a hazai űrkutatók a háromnapos szakmai találkozókra, amelyeken szóbeli és poszterelőadásokon mutatják be a legfrissebb kutatási eredményeiket, programjaikat. A vendéglátó idén is a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (FI) volt Sopronban, amelynek a szervezésben részt vevő munkatársai Barta Veronika vezetésével mindent megtettek egy élvezetes és hasznos konferenciáért.
A Magyar Űrkutatási Fórum 2025 konferencia résztvevőinek csoportképe a soproni kutatóintézet épületének bejáratánál. (Kép: FI)
A nyitónapon, május 7-én a konferencia résztvevőit videóüzenetben köszöntötte Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos. Mi mással is kezdődhetett volna a program, mint a HUNOR űrhajós program aktualitásainak bemutatásával. Hiszen a jelenlegi legfrissebb tervek szerint június elején (legkorábban 8-án) indulhat a következő magyar űrhajós a világűrbe, hogy egy sor hazai tervezésű kísérletet végezzen el a fedélzeten. HUNOR-ügyben Benkucs László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrügyi referense tájékoztatta a hallgatóságot, majd közvetlenül utána Vincze Miklós fizikus (ELTE) beszélt az óriásbolygók légkörének modellezését célzó HUNOR-kísérletükről. Bór József (FI) pedig a beszédes nevű UHU kísérletet mutatta be, amelyben elektromos eredetű légköri fényjelenségek éjszakai megfigyelését tervezik a Nemzetközi Űrállomásról. (Az űrállomást a Spacebuzz szimulátora segítségével – legalábbis virtuálisan – körbe is tudták repülni a résztvevők a szünetek alatt.) Szó volt még műholdas villámmegfigyelésekről és műholdradaros felszínmozgás-vizsgálatokról. Utána 2-2 percben rövid poszterbemutatók következtek. A 20 tudományos posztert – a soproni Űrkutatási Fórumok hagyománya szerint – borkóstoló keretében, oldott hangulatban vitathatták meg a résztvevők.
A plenáris előadások programja másnap folytatódott és két péntek délelőtti szekcióval zárult. A rendkívül változatos témakörök között volt még szó űrfizikáról, űridőjárásról, napfizikáról, geofizikáról, légkörfizikáról, kvantumkommunikációról, űrcsillagászatról, bolygókutatásról, kémiáról, anyagtudományról és élettanról is. A tudományos előadások és poszterek címei és rövid kivonatai a MANT által megjelentetett kiadványban elolvashatók. A konferencia válogatott közleményeiből készül majd egy kötet is.
Mint mindig, a Magyar Űrkutatási Fórum idén is kiváló alkalmat nyújtott a szakmai eszmecserékre, a személyes kapcsolatok szorosabbra fűzésére. A szekciók előadásait nem kevésbé érdekes, jó hangulatú vitafórumok követték. A résztvevők egyetértettek abban, hogy 2027-ben is érdemes lesz újra találkozni! Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Magyar Űrkutatási Fórum 2025
Sikeresen lezajlott a Magyar Űrkutatási Fórum 2023
Lezajlott a magyar űrkutatók legnagyobb szakmai rendezvénye
Soproni ablak a világűrre
Űrkutatási Fórum Sopronban
Sikeres Űrkutatási Fórum
Magyar Űrkutatási Fórum 2025 honlap (HUN-REN FI)