A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) vezetői a C3S meghívására nemrég megtekintették a RadCube egyik áthaladását.
Múlt csütörtökön Kovács Kálmán MANT elnök és Both Előd, a MANT előző elnöke a RadCube küldetésvezérlő központjában végig kísérték a RadCube műhold áthaladásának lépéseit. A hazai ipari szereplő, a C3S Kft. vezetésével megvalósuló űripari és űrkutatási projekt érdekes pillanatairól és az ESA (Európai Űrügynökség) projektjének komplexitásáról a látogatás során a C3S munkatársai számoltak be az hazai űrszakma neves képviselőinek.
Kovács Kálmán, a MANT elnöke, a RadCube küldetés jelképeivel
A látogatás az irodaház tetején üzembe helyezett földi állomás bemutatásával és az állomás működési elvének, főbb műszaki paramétereinek ismertetésével kezdődött. A szakemberek az előre jelzett időpontban érkező műhold beérkező jeleit már a küldetésvezérlő központ képernyőin tekintették meg. A műholddal az áthaladás során a kommunikáció folyamatos volt, az előzetesen összeállított parancsokat a műhold fogadta, a legutóbbi áthaladás óta gyűjtött adatcsomagok leérkeztek.
Both Előd, Kovács Kálmán és Németh Péter (C3S projekt portfólióvezető) a RadCube műhold áthaladás bemutatóján, a háttérben Horváth Gyula és Glisics Sándor (C3S alapító tulajdonosok)
A C3S projekt portfólióvezetője, Németh Péter bemutatta a földi irányítóközpont által gyűjtött főbb adatokat. Példaként az egy Föld körüli pálya megtétele alatt a műholdat érő hőmérsékleti ingadozás szélsőértékeit szemléltette, melyekről a napelemszárnyak végén lévő szenzorok adataiból értesülünk. Mialatt a műhold kb. 100 perc alatt megkerüli a Földet, pályája egyes részein mínusz 85 és plusz 65 Celsius-fok közötti hőmérséklet-különbséget kell kezelnie oly módon, hogy az alaprendszerek hőmérsékletei a jóval szűkebb sávban mozgó üzemi hőmérséklet-tartományban maradjanak. A gondos mérnöki tervezés eredményeképpen a kritikus alaprendszerek hőmérséklete az extrém környezeti hőingadozás ellenére csak néhány Celsius-fokot ingadozik. A bemutató során ezen kívül a C3S munkatársai ismertették a műhold kommunikációjának főbb elveit, a beüzemelési fázis főbb szakaszait, a sikeresen zárt lépéseket és a tervezett, következő feladatokat.
Both Előd és Kovács Kálmán, a háttérben Kovács Zoltán (C3S rendszermérnök) a RadCube áthaladás bemutatóján a műhold rádiójeleinek megérkezésekor
A C3S, mint hazai űripari szereplő egy nagyon fontos mérföldkövet már sikeresen abszolvált: kisműholdas platformja űrbeli repülési gyakorlatot (flight heritage) szerzett, saját fejlesztésű alrendszerei – a fedélzeti számítógép, kommunikációs modul, az energiaelosztó rendszer és a műholdstruktúra – jól vizsgáztak az űrben. Ezzel a rendszerek külön-külön és maga a platform is elérte a legmagasabb, TRL 9 műszaki készültségi szintet.
Kovács Kálmán a C3S operációs központjában. A műhold leérkezett adatait Németh Péter és Glisics Sándor elemzik
Szó volt arról is, hogy korábban számos űrkutatási és űripari kihívást hazai szereplők oldottak meg, és a magyar szakemberek számos sikeres űrküldetésben vettek részt, ugyanakkor a RadCube projekt egy további újdonsággal járul hozzá a magyar űripar sikertörténetéhez. Ez az első olyan hazai projekt, ahol egy teljes űreszköz megvalósítását, a magyar, lengyel és brit alvállalkozókat, a belga és spanyol főbb beszállítókat és magát a küldetést egy hazai szereplő, a C3S Kft. vezeti, az Európai Űrügynökséggel fővállalkozóként (prime) szerződve, a nagyműholdakhoz hasonló minősítő eljárásokat követve. Ennek a szerepkörnek az ellátása teljesen új elvárás- és felelősségrendszert jelent, így új hazai kompetenciák jelenhettek meg. Bár kisműhold készült, az Ügynökség lényegében a nagyműholdas fejlesztési lépéseket, mérföldköveket, teszteket, felülvizsgálatokat és adminisztrációt követeli meg a C3S munkatársaitól.
Kovács Kálmán a C3S rakétastarttal kapcsolatos beszámolóját hallgatja, a háttérben Kovács Zoltán. (Képek: C3S)
A RadCube projekt még nem zárult le, a küldetés operációs terve mentén haladva néhány hét múlva megkezdődik az elsődleges rakomány, a szintén hazai, az ELKH Energiatudományi Kutatóközpont által fejlesztett RadMag mérőműszer, valamit a műholdon található többi kísérlet beüzemelése. (Forrás: C3S közlemény)
Kapcsolódó cikkek:
Hamarosan indul a következő magyar műhold!
Újabb nagyfelbontású Pléiades hold
A RadMag első repülése