Két orosz és egy amerikai űrhajóssal indult a Nemzetközi Űrállomás (ISS) felé a legújabb orosz személyszállító űrhajó.
A Szojuz MSZ-26 szeptember 11-én magyar idő szerint 18:22-kor startolt a kazahsztáni Bajkonurból, egy Szojuz-2.1a típusú hordozórakétával.
Az indítóhelyen felállított rakéta. (Kép: Roszkoszmosz)
Az űrhajó fedélzetén 3 fő utazott az ISS-re, hogy a hosszú távú állandó személyzet szokásos cseréje során leváltsa az előző Szojuz hamarosan visszatérő csapatát (Oleg Kononyenko, Nyikolaj Csub és Tracy Caldwell-Dyson). Mindhárman gyakorlott űrutazók. Az orosz parancsnok, Alekszej Ovcsinyin most harmadszor, fedélzeti mérnökei közül a szintén orosz Ivan Vagnyer másodszor, amerikai társuk, Donald Pettit pedig negyedszer indult Föld körüli pályára. A tervek szerint jövő márciusban-áprilisban térnek majd haza, fél éves küldetést teljesítve. Az ISS 71., majd rövidesen a 72. számú állandó személyzetéhez csatlakoznak.
A Szojuz MSZ-26 személyzete – csupa férfiról lévén szó, nyugodtan mondhatjuk azt is, hogy legénysége – még a Földön. Balról jobbra: Vagnyer, Ovcsinyin és Pettit. (Kép: NASA / JSC)
Mire ez a cikk 12-én reggel megjelenik, a trió már az ISS fedélzetén tartózkodik, útjuk az orosz szegmens Rasszvet modul alsó oldalához való dokkolásig alig több mint 3 óráig tartott.
Mint említettük, az 1971-es születésű Ovcsinyin a Szojuz TMA-20M és a Szojuz MSZ-12 űrhajósaként kétszer járt már az ISS-en, összesen 374 napot töltött az űrben, a 47/48. és 59/60. számú ISS-küldetésekben. Azonban a neve mellett szerepel egy harmadik, egy „majdnem repülés” is, de akkor csak 93 km magasságig jutott. Ő volt ugyanis a parancsnoka 2018 októberében a Szojuz MSZ-10 küldetésnek, amelynek az indulását a rakéta hibája miatt meg kellett szakítani. Amerikai társa az akkori megpróbáltatásokban az a Nick Hague volt, akivel most – ha minden jól megy – megint összefuthat az űrállomáson, ugyanis ő is hamarosan érkezik a Crew Dragon űrhajó Crew-9 csapatának egyik résztvevőjeként.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Szojuz MSZ-25
Visszatért a Szojuz MSZ-24
Crew-9: ketten mennek, ketten maradnak
Szojuz MSZ-10: sikertelen start
Kényszerleszállás után, épségben
A Szojuz MSZ-26 indítása (nasaspaceflight.com)