Orosz űrhajó indult az Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS), rajta két orosszal és egy amerikaival.
A bajkonuri start időpontja szeptember 15-én 17:44 volt. Az űrhajósok rövid időre a 69. számú állandó személyzethez csatlakoznak, majd az előző orosz űrhajó visszatérést követően a 70. számúban folytatják a munkájukat. Útjuk a starttól az ISS-hez való dokkolásig gyorsan, nagyjából két óra alatt lezajlik. A Szojuz MSZ-24 az orosz Rasszvet modulhoz csatlakozik, a tervezett dokkolási időpont 20:55.
Az űrhajót és a Szojuz-2.1a hordozórakétát szeptember 12-én szállították ki a szerelőcsarnokból az indítóálláshoz, szokás szerint vasúton, hogy ott aztán függőleges helyzetbe emeljék. (Kép: NASA / Bill Ingalls)
A trió parancsnoka Oleg Kononyenko, aki immár ötödik űrutazását kezdte. Orosz társa az újonc Nyilokaj Csub, az amerikai NASA képviseletében pedig a szintén első űrrepülésén részt vevő Loral O'Hara tart az ISS-re.
A személyzetcsere alkalmat ad a még a Szojuz MSZ-22 hűtőrendszerének kilyukadása miatt a tervezettnél fél évvel hosszabb ideig az ISS-en maradt űrhajósok visszatérésére. Értük még februárban küldték fel üresen, automatikus üzemmódban a Szojuz MSZ-23 űrhajót, amely azóta a mentőűrhajó szerepét tölti be arra az esetre, ha valamilyen rendkívüli esemény miatt ki kellene üríteni az űrállomást.
A Szojuz MSZ-24 fedélzetén most felfelé irányba utazó űrhajóshármas, balról jobbra: O'Hara, Kononyenko és Csub. A fénykép készítésének idején, 2022 szeptemberében Bajkonurban még a Szojuz MSZ-22 tartalék személyzeteként szerepeltek, akik majd a sorosn következő MSZ-23-mal repültek volna az ISS-re. A Szojuz MSZ-22 sérülése azonban közbeszólt. (Kép: NASA / Bill Ingalls)
Az orosz Szergej Prokopjev, Dmitrij Petyelin és amerikai társuk, Frank Rubio még tavaly szeptember 21-én keltek útra, és a tervek szerint nemsokára, idén szeptember 27-én (371 nap után) indulnak majd vissza. Prokopjev és Petyelin – bár eredetileg nem ez volt a terv – nemrég emiatt meg is döntötték az orosz űrhajósok időtartamrekordját az ISS-en. A korábbi csúcstartó Pjotr Dubrov volt 355 nappal. Rubio pedig amerikai rekorder lett ugyanebben a „versenyszámban”. Eddig a Dubrovval együtt szolgáló Mark Vande Hei volt a csúcstartó. Az űrrepülés abszolút időtartamrekordja egyébként még az ISS előtti korszakban született, a Mir űrállomáson dolgozó Valerij Poljakov 437 nappal tartja.
Ami az űrben töltött összesített időtartamot illeti, Kononyenko neve mellett már eddig is 736 nap áll, ezt fejeli meg még fél évvel. Amikorra várhatóan jövő tavasszal visszatér a Földre, már túl lesz Gennagyij Padalka 879 napos teljesítményén. Ez a 2015-ben elért érték pillanatnyilag még a leghosszabb összidőnek számít, amelyet egy ember a világűrben töltött. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Úton az üres Szojuz
Helyettesítő Szojuz indul
Valami spriccelt a Szojuzból
Szojuz MSZ-22
Visszatért a Szojuz MSZ-19
Visszatért az első dán...
A Szojuz MSZ-24 startja (Spaceflight Now)