Az ESA új, térhatású filmfelvevő kamerája már a Nemzetközi Űrállomáson van.
A február elején a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) dokkolt automata Progressz-36P teherűrhajó fedélzetén a friss ételek, a levegő, a hajtóanyag, a tudományos kísérleti eszközök (köztük a magyar FOCUS anyagtudományi kísérlet) és más szállítmányok mellett egy, az ESA (Európai Űrügynökség) által készített 3D-s (háromdimenziós, térhatású) filmvevő kamera is felkerült az ISS-re.
A sztereo látvány már a hétköznapjainkban is elérhető a mozifilmeken, és hamarosan a tévékészülékeinken is ilyen felvételeket láthatunk majd. A legújabb 3D-s mozifilm, az Avatar hatalmas siker, amelyet nyilvánvalóan más hasonló filmek követnek majd, megváltoztatva ezzel a jövő filmiparának látványteremtő gyakorlatát is.
Az űrkutatási tevékenységben azonban ez egyáltalán nem újdonság. A sztereo filmfelvevőket először az 1970-es években készült bolygókutató űreszközökön alkalmazták, ezt követően 2002-ben egy 3D-s IMAX filmen mutatták be az ISS-t is, és azóta számos különböző 3D felvétel készült mind az űrállomáson, mind az űrrepülőgépek fedélzetén. A múlt év májusában elvégzett Hubble-javítást is 3D-ben vették filmre egy új IMAX filmhez, amit a későbbiek folyamán, még ebben az évben megnézhetünk.
Az ESA kisebb, sokkal univerzálisabb, a tudományos és technikai kutatásokhoz tervezett 3D kamerát alkalmaz. A legutóbbi fejlesztés az Erasmus Recording Binocular-2 (ERB-2), amelyet az ESA Erasmus Központjában, Hollandiában, és még két másik európai intézetben fejlesztettek ki. Pedro Duque spanyol űrhajós 2003-ban készített 3D-s fényképeinek adatbázisa alapján kifejlesztették az első ERB-1 kamerát, majd a 2006-ban, az első európai ISS-űrhajós, Thomas Reiter által az Astrolab küldetésben, a fedélzeten gyűjtött üzemeltetési adatbázis és tapasztalatok alapján az ERB-2-t.
Thomas Reiter az ERB-1 kamerával. Az ún. anaglif kép a megfelelő speciális piros-kékeszöld szemüvegen át nézve térhatásúnak tűnik. (Kép: ESA)
Jelenleg az ERB-2 a nagyfelbontású optikája és az alkalmazott elektronika segítségével különleges 3D video-effektet szolgáltat az űrállomás feltérképezéséhez. Az ERB-2 „majdnem valós” 3D képei azt teszik lehetővé, hogy a nézők az ISS belsejében érezzék magukat, mintha valójában ott lennének. Ezzel tökéletesíthető az Erasmus virtuális valóság show, amely újszerűen ötvözi az ISS belsejéről és a külső felületekről, platformokról készült, a számítógépek által generált, ill. a valós 3D felvételeket. Ezek a képek remekül alkalmazhatók a küldetések tervezéséhez, és támogathatják az állomáson végzett különböző kutatási tevékenységeket.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Film készül a Hubble-javításról
Sikeres fémhabosítási kísérlet az űrállomáson
3D videók az űrállomásról (ESA)