A NASA jelenleg aktív űrhajósai közül a legidősebb, Don (Donald Roy) Pettit a tervek szerint szeptember 11-én negyedik űrrepülésére indulhat.
A 69 éves Pettit két orosz társával, Alekszej Ovcsinyinnel és Ivan Vagnyerrel indul a Nemzetközi Űrállomáshoz, ahol a 71. és a 72. állandó személyzet tagjaiként fél évig tartó küldetésüket teljesítik. A három űrhajóst májusban jelölték ki a feladatra, szeptember 11-én a Szojuz MSZ–26 űrhajóval indulnak. Visszaérkezésüket jövő márciusra tervezik. Ugyanehhez a két expedícióhoz tartozik az a három amerikai és egy orosz űrhajós is, akik a SpaceX Crew–9 küldetésével augusztusban (?) utaznak az ISS-re, és onnan jövő februárban jönnek vissza. Don Pettit eddigi három űrrepülése során 370 napot dolgozott a világűrben, így negyedik repülésével jócskán túllépheti az 500 napos határt, ezzel ő lehet (Peggy Whitson után) a második leghosszabb időt a világűrben töltő amerikai űrhajós.
Don Pettit, a NASA jelenlegi aktív űrhajósai közül a legidősebb. (Kép: NASA)
Pettit először 2002–2003 -ban járt a világűrben, amikor az ISS 6. alaplegénységének volt a tagja, majd 2008-ban az Endeavour űrrepülőgép STS–126 küldetésében dolgozott, végül 2012-ben az ISS 30/31 expedíciójával töltött újabb fél évet az űrállomáson. Két orosz társa is tapasztalt űrhajós, Ovcsinyin a harmadik, Vagnyer a második űrrepülésére indul, előbbi a 47/48. és az 59/60., utóbbi pedig a 62/63. expedíció tagjaként teljesítette küldetését az ISS fedélzetén.
Pettit első űrrepülése a Columbia űrrepülőgép tragédiája miatt a tervezettnél hosszabbra nyúlt. Társaival együtt 2002. november 24-én az Endeavour űrrepülőgép STS–113 küldetésével utaztak a Nemzetközi Űrállomásra. Három hónappal később, 2003. február 1-jén történt a Columbia hét űrhajós halált követelő katasztrófája, ezért a 6. állandó legénység nem tudott a terveknek megfelelően a Discovery űrrepülőgéppel visszajönni a Földre. A tragédia okainak részletes kivizsgálása idejére az űrrepülőgépek a földön maradtak, így Pettit és társai 2003. május 4-én a Szojuz TMA–1 orosz űrhajóval szálltak le. Visszatérésük kalandosra sikeredett, mert a navigációs rendszerben bekövetkezett hiba – amelynek az esélyét utólag 1:7000-nek becsülték a szakemberek – következtében a kijelölt leszállóhelytől mintegy 400 km-re értek földet.
Don Pettit az ISS 31. alaplegénységének tagjaként 2012. április 5-én az űrállomás Cupola moduljának ablakain keresztül készítette ezt a látványos felvételt. A képen a földi fényforrások és a csillagok egyaránt „csíkot húznak”, emellett az ISS-hez kapcsolódó Szojuz űrhajó mögött sarki fény is látható. (Kép: Don Pettit)
Bár jelenleg Pettit a NASA aktív űrhajósai közül a legidősebb, korábban mások is voltak, akik a 60-as éveiben vettek részt űrrepülésen, például Peggy Whitson vagy Michael López-Alegría, akik 64, illetve 66 éves korukban repültek. Utóbbi az elmúlt években az Axiom Space színeiben két Axiom-küldetés parancsnokaként teljesítette ötödik és hatodik űrrepülését. A hivatásos űrhajósok korrekordját kétségtelenül John Glenn tartja, aki második űrrepülésekor már nem a NASA kötelékébe tartozott, hanem szenátorként tevékenykedett, azonban 1998-ban az STS–95 küldetés tagjaként 77 évesen közel 10 napig dolgozott a Discovery űrrepülőgép fedélzetén, és az orbitális emberes repülések korrekordját mindmáig ő tartja.
Náluk is idősebb az utóbbi évek űrugrásainak három résztvevője, akikben életkorukon kívül az űrrepüléssel való kapcsolatuk is közös: ketten majdnem űrhajósok lettek, a harmadik pedig Kirk kapitány megformálója volt a Star Trek sorozatban. Életkora tekintetében a rekorder Ed White (az ő életét az űrugrása előtti napokban részletesen ismertettük), aki 2024. május 19-én, túl a 90. születésnapján a Blue Origin 25. repülésével lépett át a Kármán-vonalon. Bár nála két és fél évvel idősebb a Kirk kapitányt alakító William Shatner, aki ugyancsak túl a 90-en vett részt a Blue Origin első, utasokat szállító repülésén, de az az űrugrás három évvel korábban, 2021 őszén volt. Így Shatner az űrugrásakor 90 éves és 205 napos volt, Dwight viszont 90 éves és 253 napos. A korábbi rekorder (aki a hölgyek között ma is tartja a rekordot) az űrugrásakor 82 éves Wally Funk volt, aki vélhetően csak azért nem került be a NASA első űrhajóscsapatába, mert abba végül kizárólag férfiakat vettek fel. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A reklámban is határ a csillagos ég
GYORSHÍR: Jeff Bezos és három társa űrugráson
John Glenn (1921–2016)
Ősszel negyedik repülésére indul a NASA legidősebb aktív űrhajósa (Space.com)
Képgaléria Don Pettit világűrben készített leglátványosabb felvételeiből