Elindult a Nemzetközi Űrállomás (ISS) felé a legújabb Crew Dragon, fedélzetén három amerikai és egy német űrhajóssal – és magyar detektorokkal is.
A SpaceX űrhajója a NASA megbízásából az ISS személyzetcseréjét bonyolítja. A Crew-3 jelű küldetést végrehajtó, Endurance nevet kapott űrhajó most először repül. (A Crew Dragon űrhajók visszatérő kabinjai több alkalommal hasznosíthatók.) Az eredetileg október utolsó napjára beütemezett startot először a Florida körzetében tapasztalható kedvezőtlen időjárás, majd az egyik űrhajós kisebb egészségügyi problémája, végül újra az időjárás késleltette. A Falcon-9 rakéta végül november 11-én, magyar idő szerint 3:03-kor emelkedett a magasba a 39A indítóállásról.
Az ISS 66. és 67. állandó személyzetébe tartó négy fő közül Raja Chari (parancsnok), Thomas Marshburn és Kayla Barron a NASA űrhajósai, a német Matthias Maurer pedig az Európai Űrügynökséget (ESA) képviseli. A tervek szerint jövő április vége felé térhetnek vissza a Földre.
A Crew-3 küldetés űrhajósai a Kennedy Űrközpont futópályájának betonján, amint megérkeztek az indítás előkészületeihez. Balról jobbra Maurer, Marshburn, Chari és Barron. (Kép: Stephen Clark / Spaceflight Now)
Az űrhajósok közül hárman – Chari, Maurer és Barron – újoncok, most vesznek részt először űrutazáson. Marshburn számára a mostani a harmadik űrrepülés. A kerek számok kedvelőinek statisztikai érdekesség, hogy a NASA nyilvántartása szerint Maurer viseli a 600-as sorszámot a valaha a világűrben járt emberek között (Chari az 599-edik, Barron a 601-edik). Ezen a listán mindenki szerepel, aki elérte a legalább 50 mérföldes (kb. 80 km-es) magasságot. Barron űrhajózás előtti karrierje során az amerikai haditengerészet egyik első női tisztje volt, aki tengeralattjárón szolgált.
A Crew Dragon másnap érkezik meg és dokkol az ISS-nél, automatikus üzemmódban. Az új négyes fél éven át tartó munkája során rengeteg tudományos kísérletet végez, miközben természetesen részt vesznek az űrállomás fenntartási és javítási munkálataiban is.
Maurer Cosmic Kiss nevű küldetésének közel 350 kísérletet számláló tudományos programjában szerepel a DOSIS-3D sorozat folytatása is, amelynek keretében a kozmikus sugárzást mérő új detektorokat helyeznek el az űrállomás több különböző pontján. Amint azt az ELKH Energiatudományi Kutatóközpont (EK) Űrkutatási Laboratóriumának honlapján olvashatjuk, a passzív dozimétereket tartalmazó csomagok magyar dózismérők is találhatók. A kísérletsorozat 19. küldetésének újdonsága, hogy most két dózismérő-készletet visznek magukkal. Az egyik a megszokott helyen, az európai Columbus modul mérőpozícióiban, a másik amerikai szegmensben, a Leonardo modulban, valamint az orosz szegmensben fogja egyidejűleg regisztrálni a sugárzás mennyiségét és minőségét. Azonos detektortípusokkal, sztenderd összeszerelésben, szimultán végzett méréssel átfogó képet kaphatnak az ISS sugárzási teréről, ami hasznos információkkal szolgál az űrhajósok védelme és az árnyékolás jelenlegi állapotának felmérése szempontjából.
Az EK DOSIS-3D/19 összeállítás detektorai. (Kép: EK) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Maurer első repülése
Űrhajósok sorcseréje
DOSIS-3D
Tizenkét év – harminc bevetés az űrben
Tizenkét év – harminc bevetés az űrben (2. rész)
Virtuális dózistérképezés túra az ISS Columbus moduljában
Úton a Crew-2
A váltás előtt visszajöttek
A Crew-3 küldetés startjáról (Spaceflight Now)
Crew-3 DOSIS-3D / Cosmic Kiss (EK Űrkutatási Laboratórium)