A derék űrrepülőgép és héttagú személyzete elindult haza a Nemzetközi Űrállomásról.
Április 13-án, kedden teljesítették Rick Mastracchio és Clay Anderson asztronauták az STS-131 misszió harmadik, végső űrsétáját. A második járművön kívüli tevékenységhez hasonlóan ez sem sikerült zökkenőmentesen: a régi ammóniatartály elhelyezése a Discovery rakterében a vártnál komolyabb feladatnak bizonyult. Miután sikeresen megbirkóztak a nehézségekkel, 6 óra és 24 perc kinn tartózkodás után visszatértek a nemzetközi űrbázis kellemesen tágas belső terébe. A második űrsétán ugyan sikeresen beszerelték az új ammóniatartályt a Nemzetközi Űrállomás rácsszerkezetébe, de az összekötő vezetékek csatlakoztatása átcsúszott a harmadik járművön kívüli tevékenységre. A harmadik űrsétán ugyan sikeresen elvégezte a Mastracchio-Anderson páros ezt a műveletet is, de az új ammóniatároló beüzemelésekor rendellenességek léptek fel, amelyeket egy újabb űrsétán kell majd elhárítani. A földi irányítást egy darabig foglalkoztatta a gondolat, hogy beraknak még egy „bónusz űrsétát”, azonban végül úgy döntöttek, hogy az állandó legénységnek kell majd elhárítania az üzemzavart. Erre a járművön kívüli szervizelő tevékenységre előre láthatóan még az Atlantis űrrepülőgép (STS-132) májusi érkezése előtt sort kerítenek.
A Discovery még az űrbázisnál. A Leonardo modul már ismét a Shuttle rakterében látható.
A ki- és berakodás a Leonardo többcélú logisztikai modulból sikeresen befejeződött csütörtökön, majd pénteken visszakerült a tehermodul az űrsikló rakterébe. Szintén pénteken megtörtént a hővédő borítás második vizsgálata is, a Shuttle robotkarának végére szerelt lézeres letapogatóval. A mérési eredményeket az űrállomás kommunikációs rendszerének segítségével leküldték a földi elemzőknek, mivel a sikló Ku-sávú antennáját továbbra sem sikerült üzembe állítani. Aggodalomra semmi ok: a hőpajzs rendben van.
Az STS-131 űrrepülőgépes küldetés legénysége és a Nemzetközi Űrállomás jelenlegi személyzete egy közös csoportképen. (Képek: NASA)
A sikló végül tegnap, azaz szombaton (április 17-én), magyar idő szerint 14:52-kor levált a nemzetközi égi laboratóriumról, és megkezdte a haza vezető utat. Ha az időjárás is közreműködőnek bizonyul, akkor a madárka holnap száll le Floridában, a Kennedy Űrközpont leszállópályáján. Az eseményt 13:30-tól kezdve, magyar nyelvű szakkommentárral kísérve élőben közvetíti a Galileo Webcast.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
STS-131: Két űrséta teljesítve
STS-131: Sikeres dokkolás az űrállomáshoz
STS-131: Úton a Discovery
STS-131 információk (Spaceflight Now)