Az Endeavour legénysége teljesítette a kijelölt feladatok oroszlánrészét.
Sikeresen zárult a Nicholas Patrick és Robert Behnken által alkotott páros második illetve harmadik járművön kívüli tevékenysége is. A második űrséta vasárnap, a harmadik pedig a mai napon lett lebonyolítva. A három alkalommal összesen 18 óra 14 percig tartózkodtak a nyílt világűrben.
Nicholas Patrick és Robert Behnken sajtótájékoztatót tart a világűrből. A járművön kívüli tevékenység is ugyanolyan jól megy nekik, mint a média informálása. (Kép: NASA TV)
A Cupola kilátókabin felkerült végleges rendeltetési helyére a Nemzetközi Űrállomás kanadai gyártmányú robotkarának segítségével. Az űrsétázó páros maradéktalanul összekötötte a Unity valamint a Tranquility modulok és a Cupola között kapcsolatot teremtő vezetékeket és kábeleket. Ezen kívül felhelyeztek több védőpanelt a csatlakozásoknál és a későbbi űrsétákat megkönnyítő kapaszkodókat a Tranquility külső felületére. A legénység többi tagja szintén a két új egység felélesztésén dolgozott rendszereik aktiválásával. A munka nagyobb része elkészült, már csak kisebb feladatok vannak hátra, mielőtt az Endeavour leválik az űrállomásról. Eme műveletre a tervezettnél egy nappal később kerül majd sor: a földi irányítás egy nappal meghosszabbította a sikló dokkolva töltött idejét. A NASA biztosra kíván menni: inkább maradjon fenn egy nappal tovább a gép, mintsem hogy sietség miatt hiba csússzon a műveletekbe.
A második űrséta során, a Tranquility modul hűtőrendszerének szerelése során kiszökött némi ammónia hűtőközeg, s az anyagból Patrick űrruhájának külsejére is jutott. Az incidens szerencsére nem okozott különösebb problémát.
Behnken a második, közel hat órán át tartó űrséta közben. (Kép: NASA)
A hosszabbítás azt is jelenti, hogy a landolás is egy nappal későbbre, február 21-ére (magyar idő szerint már 22-ére) tolódik át. A földi repülésirányítás közlése szerint a jármű külső hővédő borítása leszállásra alkalmas állapotban van. A keletkezett apróbb sérülések nem veszélyeztetik az Endeavour sikeres landolását, nincs szükség javításra.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
STS-130: Túl az első űrsétán
STS-130 információk (Spaceflight Now)