Az Akkord Kiadó egyik, az Apollo-programhoz kapcsolódó könyvét nyerheti meg egy szerencsés olvasónk, aki rejtvényünket helyesen megfejti. Ez mostani rejtvénysorozatunk záró kérdése.
Öthetes rejtvénysorozatunk az első holdraszállás közelgő, július 21-i évfordulója alkalmából az Apollo-programhoz kapcsolódik. Stílszerűen a nyeremények is ehhez illőek, az Akkord Kiadó széles természettudományos könyvválasztékából az Apollo-programhoz közvetlenül kapcsolódó könyveket ajánlott fel, amelyek közül minden fordulóban egy kötetet sorsolunk ki.
Az Akkord Kiadó természettudományos könyvei a fizika, a kozmológia, a csillagászat, az űrkutatás, a matematika, a biológia, a környezetvédelem és a földrajz témaköreit ölelik fel. Érdemes kiemelni a kozmológián belül Stephen Hawking könyveit, legújabban a Rövid válaszok a nagy kérdésekre című, posztumusz összeállítást. A könyvek többsége a Talentum Tudományos Könyvtár sorozatban jelenik meg, bár a portálunk profiljába tartozó űrkutatási könyvek éppen kivételt képeznek ez alól. Az Apollo-űrrepülésekhez közvetlenül kapcsolódó három kötetükön kívül további űrkutatási könyveik például a Curiosity felvételeit is tartalmazó A vörös bolygó, valamint Chris Hadfield: Egy űrhajós tanácsai földlakóknak című élménybeszámolója. Természettudományi kiadványaik teljes választékát az Akkord, a Ciceró és a GABO kiadók webáruházában tekinthetik meg.
Szinte pontosan 50 évvel az Apollo-10 repülése – a holdraszállás főpróbája – után nemrég felröppent a hír, hogy megtalálták a Hold közvetlen közeléig jutott, de az égitest felszínét el nem ért holdkompot, amit az űrhajósok hazaindulások előtt szabadjára engedtek. Túl könnyű lenne megválaszolni, ezért nem is azt kérdezzük, mi volt a neve az Apollo-10 holdkompjának: Snoopy, a kutya, a népszerű, 1950-től kezdve megjelenő Peanuts képregények egyik hőse. (Egy másik szereplő, Charlie Brown nevét kapta az űrhajó parancsnoki modulja.)
Nick Howe brit csillagász 2011-ben határozta el, hogy felkutatja a Nap körüli pályán keringő modult. Ő és kollégái most találtak egy Föld közelébe kerülő égitestet, amiről majdnem biztosra veszik, hogy Snoopy. De persze a feltételezést még további megfigyelésekkel meg kell erősíteni (vagy cáfolni). Az 2018 AV2 jelű „kisbolygó” 382 naponta kerüli meg a Napot, és pályája majdnem egybeesik a földpálya síkjával. Állítólag 1969-ig visszaszámolva a mozgását, pont a megfelelő hely jön ki.
Az alábbi fénykép közvetlenül az előtt készült, mielőtt az Apollo-10 utasai elindultak volna. Jobbra Tom Stafford parancsnok, aki menet közben épp megsimogatja a plüssfigura képében jelen levő Snoopy kutyát.
(Kép: NASA)
A plüsskutyát egy mosolygós fiatal hölgy tartja a kezében. Olvasóinktól ezen a héten azt kérjük, nyomozzák ki és írják meg nekünk: mi a hölgy (leánykori) neve, és mi volt a foglalkozása, ami feljogosította arra, hogy akkor és ott a folyosón álljon Snoopy kutyával.
A megfejtéseket e-mailben, a beküldő nevének megjelölésével együtt kérjük eljuttatni az urvilag@urvilag.hu címre, legkésőbb június 28-án (pénteken) éjfélig. A helyes választ beküldők között az Akkord Kiadó értékes ajándékát sorsoljuk ki. Ötfordulós rejtvénysorozatunk ezzel véget is ér, így ez a mostani az utolsó lehetőség a könyvnyereményre. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Jelmezes főpróba: 35 éve repült az Apollo-10 (1. rész)
Jelmezes főpróba: 35 éve repült az Apollo-10 (2. rész)
REJTVÉNY: Leszállás nélkül
MEGFEJTÉS: Leszállás nélkül
REJTVÉNY: Tenger a trapézban
MEGFEJTÉS: Tenger a trapézban
REJTVÉNY: Try SCE to AUX
MEGFEJTÉS: Try SCE to AUX
REJTVÉNY: A nő az irányítóteremben
MEGFEJTÉS: A nő az irányítóteremben
Az Akkord Kiadó természettudományos kínálata