Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Orosz tudományos műholdak Cikkek: 21 - 38

Működik az orosz rádió-interferométeres műhold

Működik az orosz rádió-interferométeres műholdA júliusban indított RadioAstron tesztjei rendben haladnak. Egy fényes rádiókvazár megfigyelésével először sikerült interferenciát előállítani a műhold 10 m-es rádióantennája és az effelsbergi 100 m-es rádióteleszkóp között.

Elérte kijelölt pályáját a RadioAstron

Elérte kijelölt pályáját a RadioAstronHárom évtizeden át tartó előkészületek után sikeresen elindult az orosz rádiócsillagászati műhold, amelynek 10 m-es rádiótávcsöve hatalmas földi rádióteleszkópokkal együtt nagy felbontású interferometrikus méréseket végez majd.

Űr-VLBI az 1980-as években (3. rész)

Űr-VLBI az 1980-as években (3. rész)Magyarország különleges összekötő szerepet játszott a készülő szovjet rádiócsillagászati műhold fejlesztői és a nyugati együttműködő partnerek „összehozásában”.

Űr-VLBI az 1980-as években (1. rész)

Űr-VLBI az 1980-as években (1. rész)Startra kész az orosz RadioAstron rádiócsillagászati műhold, amely már az 1980-as évek eleje óta készül. Hogy kezdődött az egész történet?

Már Bajkonurban az orosz rádiócsillagászati hold

Már Bajkonurban az orosz rádiócsillagászati holdA tervek szerint július 18-án végre indulhat a RadioAstron, amelynek előkészületei – magyar vonatkozásokkal is – hosszú évtizedekig tartottak.

Koronasz-Foton: korai vég

Koronasz-Foton: korai végMegszakadt a kapcsolat a január végén felbocsátott orosz napkutató műholddal.

Látogatás egy „műholdgyárban”

Látogatás egy „műholdgyárban”Ha minden a tervek szerint alakul, 2009 az orosz tudományos űrkutatás „nagy visszatérésének” az éve lehet.

RadioAstron (2. rész: A program átalakulása)

RadioAstron (2. rész: A program átalakulása) A sokáig halogatott orosz űr-VLBI műhold megvalósítása az ezredforduló tájékán lelassult. Később a program jelentősen átalakult, de sosem állt le!

Visszatért a Foton-M3

Visszatért a Foton-M3A szeptember 14-én startolt orosz műhold, fedélzetén magyar kísérletekkel is, sikeresen landolt Kazahsztánban.

Rakétaindítások hete

Rakétaindítások heteAmíg a világ az Atlantis utolsó repülésével volt elfoglalva, addig július 10. és 16. között hét rakéta indult az Egyesült Államokból, Oroszországból, Kínából és Indiából.

Az űr-VLBI koncepciók töredékes története

Az űr-VLBI koncepciók töredékes történeteAz, hogy a VLBI technika felbontóképesség-növelését a bázisvonalak kiterjesztésével az űrbe telepített rádióteleszkópokkal érjék el, már a VLBI kezdeti története során, az 1970-es évek elején felmerült.

Űr-VLBI az 1980-as években (2. rész)

Űr-VLBI az 1980-as években (2. rész)1985-ben a mindkét félnek megfelelő barátságos, „semleges helyszínen”, Budapesten kezdték meg formális együttműködésüket a szovjet és nyugati rádiócsillagászok, hogy megszülethessen a RadioAstron űr-VLBI műhold.

Mit csinál majd a RadioAstron?

Mit csinál majd a RadioAstron?Július 18-án tervezik indítani Bajkonurból azt az orosz rádiócsillagászati műholdat, amely földi rádióteleszkópokkal együttműködve nagy felbontású méréseket végez.

RadioAstron: csak 2011-ben

RadioAstron: csak 2011-benTovább húzódik az orosz rádiócsillagászati mesterséges hold indítása.

Napkutató műhold indult Oroszországból

Napkutató műhold indult OroszországbólTöbb mint négy év óta a Koronasz-Foton az első jelentős méretű orosz tudományos űreszköz.

RadioAstron (3. rész: Start 2009-ben!)

RadioAstron (3. rész: Start 2009-ben!)Október végén nemzetközi konferenciát rendeztek az orosz űr-VLBI műholddal kapcsolatban. Most az Űrvilág olvasói is megpillanthatják a készülő űreszköz darabjait.

RadioAstron (1. rész: A feltámadás előtt)

RadioAstron (1. rész: A feltámadás előtt)Az orosz rádiócsillagászati műhold tervezése még az 1980-as években kezdődött. Most úgy tűnik, hogy jövőre végre el is indulhat a program.

Startra kész a Foton-M3

Startra kész a Foton-M3Az orosz visszatérő kapszulán egy 400 kg-os európai kísérleti csomag, valamint a YES-2 diákműhold is helyet kapott.
Oldalak: 1 2
Összesen 38 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024