A szeptember 14-én startolt orosz műhold, fedélzetén magyar kísérletekkel is, sikeresen landolt Kazahsztánban.
Magyar idő szerint ma (szeptember 26-án) délelőtt 9:58-kor a kazahsztáni Kosztanaj várostól 150 km-re délre sikeresen földet ért a Foton-M3 műhold. Feldélzetén magyar eszközök is megjárták a világűrt: ezek a kozmikus sugárzás vizsgálatát végezték.
Az űrkísérlet magyar logója.
Az űrben távirányítással nyitható BIOPAN-6 biológiai kísérleteket hordozó eszköz tartalmazza az Atomenergia Kutatóintézet Sugárvédelmi Kutatócsoportjának kozmikus sugárzást vizsgáló eszközeit is. A BIOPAN-6 utazását a hollandiai ESA-ESTEC központ és a felbocsátás, valamint leszállás állomásai között az alábbi térkép illusztrálja.
A BIOPAN-6 leszerelése a Foton-M3-ról azonnal megkezdődőtt. A hőmérséklet-stablizált konténerbe való helyezés után helikopterrel az oroszországi Szamara repülőterére szállítják, ahonnan egy orosz Jak-42D repülővel szeptember 27-én érkezik vissza az ESTEC központba. A magyar kísérleti eszközök kiszerelés után október 1-jén érkeznek a kutatócsoport laboratóriumába, és megkezdődhet a gyűjtött adatok kiértékelése.
A BIOPAN-6 össztömege a hővédő pajzzsal és az elektronikus egységekkel együtt 27,7 kg volt. Ebből a magyar eszközök 236 g-ot tettek ki.
Kapcsolódó cikkek:
Újabb Foton/BIOPAN program magyar részvétellel
Startra kész a Foton-M3
A YES-2 félsiker