Pénteken az MTA székházának dísztermében ünnepélyesen bemutatták a magyar diákok kérdéseiből készült űrbéli kínai tanórát.
Ünnepélyes keretek között mutatták be 2025. június 6-án, pénteken a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Dísztermében az Irány a Mennyei Palota! című űrbéli tanórát, amely a kínai Tienkung (Tiangong) űrállomáson készült, magyar diákok kérdései és kísérletei alapján. A különleges esemény méltó zárása volt annak az egyedülálló kínai–magyar edukációs és tudomány-népszerűsítő űrprojektnek, amely során hazai diákok szellemi termékei juthattak ki a világűrbe.
A kínai–magyar edukációs és tudomány-népszerűsítési űrprojekt a Kínai Népköztársaság Magyarországi Nagykövetsége, a Chinese Manned Space Agency (CMSA) kínai űrügynökség, a Magyar Tudományos Akadémia, a Svábhegyi Csillagvizsgáló – és persze kreatív magyar diákok – közreműködésével jöhetett létre. A projekt népszerűsítésében jelentős szerepet vállalt Osbáth Norbert (Pamkutya), az egyik legismertebb hazai YouTube oldal egyik tagja is, aki az ünnepélyes díjátadón személyesen gratulált a diákoknak.
A diákok egyik feladata volt, hogy űrkutatással, és az űrbéli mindennapi élettel kapcsolatos izgalmas kérdéseket tegyenek fel. A másik feladat, hogy egyszerű, de ötletes, az űrállomáson fellelhető eszközökkel megvalósítható demonstrációs kísérleteket találjanak ki a súlytalanságban látható jelenségek bemutatására. A Svábhegyi Csillagvizsgáló által februárban meghirdetett pályázatra az ország minden régiójából érkeztek kérdések, általános iskola felső tagozatos, középiskolás és a főiskolás-egyetemista diákoktól. A beérkező pályázatokból a csillagvizsgálóból felkért szakmai zsűri válogatta ki a 15 legizgalmasabb kérdést, amelyek közül 10-et választottak ki és válaszoltak meg az űrhajósok. A kísérletek közül pedig kettőt vetítettek le, melyek ugyan egy korábbi küldetés keretében valósultak meg, azonban nagyon hasonlóak voltak a magyar diákok által kitalált kísérletekhez.
Díjátadóval egybekötött premiervetítés
Az eseményen részt vett többek között Gong Tao, Kína magyarországi nagykövete, Hudecz Ferenc, az MTA alelnöke, valamint Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár is. A vetítés mellett kínai tradicionális és magyar kulturális előadások színesítették a programot, majd a legjobb 14 kérdést beküldő diákokat díjazták. A kérdések és kísérletek közül több komoly érdeklődést váltott ki a kínai űrhajósok részéről is. Az elkészült űrbéli tanórát hamarosan széles körben is megosztja majd a Svábhegyi Csillagvizsgáló.
Az eseményen Gong Tao nagykövet nyitóbeszédében kiemelte: „A tudomány öröksége nemzedékről nemzedékre terjed, megvilágítva az utat a kutatók számára. A technológiai fejlődés világméretű és korszerű feladat, és csak nyitott együttműködéssel mászhatunk magasabbra a tudomány hegycsúcsai felé.” A diákokat az alábbi szavakkal biztatta: „Ti lesztek a jövő tudósai, mérnökei, űrhajósai, és reméljük, hogy a mai Mennyei Palota tanóra a világegyetem felfedezésének magját ültette el a szívetekben, ami a tudományos álmok kezdete lehet.”
Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára lelkesítő beszédében elmondta, hogy Magyarország új űrkorszakba lépett a kormány befektetéseinek köszönhetően, és nagyrészt ennek zászlóshajójáról, a HUNOR magyar űrhajósprogramról beszélt, amelynek keretében napokon belül indíthatják a második magyar űrhajóst, Kapu Tibort.
Több mint 100 kérdés, 40 kísérlet – a legjobbak eljutottak a világűrig
A pályázatra több mint 100 kérdés és 40 részletes kísérleti terv érkezett az ország minden szegletéből. A beküldött ötletek között szerepelt például a lebegő vízgömbök hangfrekvenciás gerjesztése, valamint a tömegközéppont vizsgálata súlytalanságban. A zsűri által kiválasztott 15 kérdést és 3 kísérletet továbbították a China Manned Space Agency szakértőihez, akik azokat validálták és eljuttatták a Sencsou-20 (Shenzhou-20) űrhajó legénységének.
A résztvevő diákok a vetítés után oklevelet, ajándékot és különféle meghívásokat kaptak: a legjobbakat egy észlelőnapra hívták meg a Piszkéstetői Obszervatóriumba, míg a kérdésbeküldők észlelőéjszakán vehetnek majd részt a Svábhegyi Csillagvizsgálóban.
Különleges időszak a magyar űrkutatásban
A projekt időzítése különösen szimbolikus: mindössze néhány nappal a bemutató után indul útjára Kapu Tibor, Magyarország második űrhajósa a Nemzetközi Űrállomásra. Így a magyar jelenlét most először egyszerre van jelen két űrállomáson – a kínai és a nemzetközi fedélzetén is.
Ez a projekt nemcsak tudományos élményt, hanem maradandó inspirációt is adott a diákoknak. Magyarország ezzel negyedikként csatlakozott azon kevés nemzetek sorához, amelyeknek fiataljai kérdésekkel és kísérletekkel jelen lehetnek a világ egyik legmodernebb űrállomásán. (Forrás: Svábhegyi Csillagvizsgáló közlemény, fényképek: Trupka Zoltán)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Irány a Mennyei Palota!
Elindult a Sencsou-20
Kínai tanóra az űrből: Irány a Mennyei Palota! (Qubit)