Ezen a héten indult űrkutatási bélyegekhez kapcsolódó rejtvénysorozatunk. Ma megtudhatják a helyes választ az első kérdésre, és az is kiderül, ki nyerte a Bélyegmúzeum ajándékát.
A Bélyegmúzeumban május 22-én nyílt meg újra, csaknem változatlan tartalommal az „Asztro-trilógia”, egy októberig nyitva tartó, látványos időszaki kiállítás, amelynek gerincét csillagászati és űrkutatási bélyegek alkotják. Ezekhez kapcsolódnak négy hétig tartó rejtvénysorozatunk kérdései.
Az eredeti „Asztro-trilógia” kiállítást 2016–17-ben mutatta be a Bélyegmúzeum, az akkori közönségsiker nyomán idén az új eredményekkel aktualizálva ismét látogathatóvá teszik. Két éve a kiállítást abból az alkalomból állította össze a Bélyegmúzeum, hogy 2017-ben volt az 550. évfordulója annak, hogy Magyarországra érkezett Johannes Müller, a később Regiomontanus néven ismertté vált német asztrológus, csillagász, matematikus, aki néhány évig Mátyás király udvari tudósa volt. Regiomontanus csillagjóslással és csillagászattal, vagyis asztrológiával és asztronómiával foglalkozott. Ezt a két témát kiegészítették az asztronautikával, így kapta a kiállítás az „Asztro-trilógia” címet.
A Magyar Posta a Regiomontanus-évforduló alkalmából 2017-ben emlékbélyeget adott ki a neves csillagász emlékére. A bélyeg alkotója Kara György tervezőművész, akinek a kiállítás látványterve és kivitelezése is köszönhető. A felújított kiállításnak az ad aktualitást, hogy a Magyar Posta a közelmúltban bocsátotta ki a kozmikus témájú, Csillagok között című bélyegkisívet.
Első kérdésünk így szólt: Az „Asztro-trilógia” kiállítás egyik bélyegén a küldetését tavaly befejező Cassini-szonda látható. A küldetésről jóval indulása előtt, 1991-ben magyar bélyeg jelent meg, azon azonban a Cassini társ-szondájának neve hibásan szerepel. Melyik szondáról van szó, melyik űrügynökség készítette, és milyen űrtörténelmi tettet hajtott végre 2005 elején? A helyes megfejtéshez ennyi is elég, de örülünk, ha megírják a bélyegen szereplő hibás nevet is.
A NASA Cassini-szondájával együtt utazó eszköz az Európai Űrügynökség (ESA) Huygens leszállóegysége volt. A Cassini–Huygens-páros a Szaturnuszig együtt utazott, majd szétváltak, a Cassini tavalyig a Szaturnusz körül keringett, a Huygens-szonda pedig 2005. január 14-én leszállt a Szaturnusz legnagyobb holdja, a Titán felszínére, leszállás közben méréseket végzett, a felszínről képet közvetített.
Az ESA Huygens szondája 2005. január 14-én, a Titánra leszállása közben 5 km magasságból halszemoptikával készített felvétele a Szaturnusz legnagyobb holdja felszínéről. (Kép: ESA / NASA / JPL / University of Arizona)
A Huygens szonda felvétele a Titán felszínéről. (Kép: ESA / NASA / JPL / University of Arizona)
Ez volt az első és eddig egyetlen alkalom, amikor egy űreszköz valamelyik óriásbolygó holdjára szállt le, egyben a Földtől legtávolabb végrehajtott sima leszállás. Az 1991-es bélyegen egyébként – amint arra egy régebbi cikkünkben már felhívtuk a figyelmet – az európai szonda neve Hughes formában szerepel.
Köszönjük olvasóink aktivitását! Összesen 13 megfejtést küldtek be, ezek mindegyike helyes és teljes volt. A beküldők neve bekerült egy képzeletbeli sorsolási kalapba. Végül a szerencse Ballai Ottónak kedvezett, aki a Bélyegmúzeum ajándékát nyerte. A nyeremény egy családi belépő a Bélyegmúzeumba, amely az „Asztro-trilógia” időszaki kiállítás végéig (október végéig) használható fel, valamint a Csillagok között bélyegkisív egy példánya, elsőnapi borítékon, a tervező grafikusművész, Horváth Nóra dedikálásával.
A nyereményt a kiállításhoz kapcsolódóan, június 23-án, a Múzeumok Éjszakája bélyegmúzeumi rendezvénye keretében adjuk át négyhetes rejtvénysorozatunk négy nyertesének. A részletekről a nyerteseket e-mailben értesítjük, de az ajándékot az is megkapja, aki június 23-án nem tud eljönni a Bélyegmúzeumba.
Az „Asztro-trilógia” kiállítást rendező Bélyegmúzeum szívességéből négy ugyanilyen ajándékcsomagot tudunk kisorsolni az Űrvilág olvasói között. Ezek közül most még csak az első kelt el. Így aki most nem nyert, az se adja fel a reményt. A jövő hét elején jön a következő rejtvényforduló! Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
REJTVÉNY: Űrtörténelmi siker
Asztro-trilógia – kiállítás a Bélyegmúzeumban
Űrkutatási bélyegek
A Cassini vizsgálódásai a Jupiternél
A Cassini képe a Szaturnuszról
Célegyenesben a Cassini
Célegyenesben a Cassini
Rendkívüli felvételek a Titanról!
Titani panoráma
Az utolsó felvonás
Eljött a vég
A nagy finálé eredményei
Bélyegmúzeum
Cassini–Huygens (ESA)