Megremegett a kapott ütés hatására, de túlélte és tovább dolgozott a NASA holdszondája.
A hosszú ideig az űrben dolgozó eszközök történetében szinte elkerülhetetlen, ami a NASA Hold körül keringő Lunar Reconnaissance Orbiter űrszondájával csaknem három évvel ezelőtt, 2014. október 14-én 21:18:48,404 világidőkor történt, miközben 23 986. keringését végezte: a szondát eltalálta egy bolygóközi porszemcse.
Bár a porszem gyorsan, mintegy 7 km/s sebességgel találta el a szondát, szerencsére nagyon apró volt, átmérőjét 0,8 mm-nek, tömegét 1 milligrammnak becsülik (vagyis sűrűsége kb. 2,7 g/cm3 lehetett, ami a közönséges kondritokra jellemző érték). Ezért az LRO alig érezte meg a pofont. Olyannyira, hogy az irányítóknak fel sem tűnt az eset. Csak a közelmúltban, az archív felvételek részletes tanulmányozása közben figyelt fel az egyik kutató a felvétel furcsa, hullámvonal alakú torzulására. Akkoriban a műszerek nem érzékelték az anomáliát. Az adott pillanatban sem az űrszonda napelemtáblái, sem az antennái nem mozdultak meg, így a kamera megremegését nem okozhatta a szonda valamelyik alkatrészének mozgása.
Az LRO 2014. október 14-i felvétele a Hold felszínéről, 1834 km magasságból, a megingás nyomával. (Kép: NASA / GSFC / Arizona State University)
Úgy tűnik, az LRO két kamerája közül az egyiknek az elektronika hűtésére szolgáló radiátora kaphatta a találatot. Az LRO kamerái soronként tapogatják le a Hold felszínét. Az ütés következtében a kis látószögű (nagy felbontású, fekete-fehér képeket készítő) kamera megrezgett, ezért körülbelül 10 pixel amplitúdójú hullámvonal alakult ki az éppen akkor készülő felvételen. Ez azt jelenti, hogy a kamera körülbelül 1 ívmásodperccel rezdült meg. A felvétel a Hold túlsó oldalának a Mare Orientale-től északnyugatra fekvő részletét ábrázolja.
A kamera elektronikájából kinyúló radiátor, amely az ütést kaphatta. (Kép: Malin Space Science Systems / ASU)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Egy „holdi rejtéllyel” kevesebb
Interaktív térkép a Holdról
Meglesett holdszonda
Amerikai lencsevégen a kínai holdszonda
2210 méterre egymástól: a GRAIL kráterei a Holdon
A Hold déli pólusvidéke, ahogy sosem láttuk
LOLA szerint a Hold...
Perdöntő fotók a Holdról
Az LRO első képei a régi holdi leszállóhelyekről
Az LRO első képei a Holdról
Úton az amerikai holdszonda
Ütést kapott az LRO (Sky and Telescope)
Ütést kapott az LRO (Phys.org)
Ütést kapott az LRO (Arizonai Állami Egyetem)
NASA LRO
Az LRO felvételei alapján készült interaktív holdtérkép