Grönland legnagyobb részét egész évben jégtakaró borítja, de a téli hónapokban a jég kiterjedése nagyobb, mint maga a sziget.
A 2025. február 24-én készült felvételen a világ messze legnagyobb szigetének déli része látható. A képet a NASA Terra műholdján működő közepes felbontású képalkotó spektroradiométerrel (MODIS, Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) készítették. A jégmezőket borító friss hó vakítóan fehér színű. (A kép déli részén helyenként felhőfoszlányok takarják a kilátást.) A nyári olvadás során viszont a jég felszínére kerülnek a sötétebb szemcsék, kődarabok, amelyek a jégtakaró pereme mentén gyűlnek össze, és ezért ott barnás árnyalatú elszíneződés figyelhető meg.
A NASA Terra műholdjának MODIS műszerével 2025. február 24-én Grönland déli részéről készült felvétel. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin; MODIS adatok: NASA EOSDIS LANCE and GIBS/Worldview)
A képen a sziget délkeleti részén a tengerpart mintegy 340 km hosszú szakasza látható. A partvidék többi részéhez hasonlóan itt is számos fjord nyúlik be a tengerparttól a sziget belseje felé: ezeken a keskeny csatornákon keresztül folyik a gleccserek olvadékvize a tengerbe. Közvetlenül a part mentén tengeri jég úszik az Atlanti-óceán északi részének vizén. Walt Meier, az USA Nemzeti Jég és Hó Adatközpontjának (NSIDC, National Snow & Ice Data Center) kutatója szerint a fiatal, „sodródó jég” jobbára friss, és csak napokkal a felvétel készítése előtt keletkezett. A jég kisebb része viszont öregebb, ezt Grönland keleti partja mentén a tengeráramlás sodorta a megfigyelt helyére.
A jég mozgása a tengeráramlásokat követi, de sodródását a széljárás is befolyásolja, így rajzolódnak ki a „bolyhos spirális minták”. Keletebbre a jég a Spitzbergáktól nyugatra kialakuló tengeráramlás melegebb vizével találkozik, ezért a jég nem tud a parttól nagyobb távolságra eljutni. A kép készítésekor még bőven tartott a tél, ezért az arktiszi jég folyamatosan hízott. A felvétel készítésekor a tengeri jég kiterjedése Grönland keleti partja mentén az átlagosnak megfelelő volt. Az enyhe télnek köszönhetően viszont az egész arktiszi jégtakaró kivételesen kis kiterjedésű volt. A kutatók folyamatosan figyelik a jégtakarót, amely általában március elején éri el legnagyobb kiterjedését.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Nyomok a jégen
Eltűnő jég
Szokatlan porvihar
Jégív
Tűz Grönlandon
Zöldebb zöld föld
Whorls of White off Greenland (NASA Earth Observatory)