Az Aqua műhold felvételét mutatjuk be Ázsia második legbővizűbb és második legtöbb hordalékot szállító, de távolról sem a leghosszabb folyójáról.
A világ nagy részén Brahmaputra néven ismert folyó a Himalája északi oldalán, Tibetben ered, majd több mint 1000 kilométer hosszan, Cangpó néven a hegységgel párhuzamosan, kelet felé folyik, így Tibet leghosszabb folyója. Ezután dél felé fordulva áttör a Himalája keleti tömbjén Indiába, ahol nyugatnak fordul. Ezen a szakaszon nevezik Brahmaputrának, de miután délnek fordulva Banglades területére lép, ott Dzsamúna a neve. Az ország területén, Dakkától nyugatra ömlik a Gangesz (Padma) legészakibb mellékágába (Meghna), és a Gangesszel közös deltatorkolatot alkotva éri el a Bengáli-öblöt. A folyam földrajzi érdekessége, hogy csak egy, az 1880-as évek második felében a helyszínen dolgozó expedíció tárta fel, hogy a Himalája északi oldalán keletnek tartó Cangpó és a hegységtől délre nyugat felé folyó Brahmaputra a Dihang-kanyonon keresztül összeköttetésben áll egymással, azaz a Cangpó/Brahmaputra egy és ugyanaz a folyam.
A NASA Aqua műholdja MODIS spektroradiométerével 2020. november 9-én készült felvétel a Brahmaputra indiai és bangladesi szakaszáról. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin, MODIS adatok NASA EOSDIS/LANCE és GIBS/Worldview)
A NASA Aqua műholdja MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) műszerével 2020. november 9-én, természetes színekben készült felvételen a Brahmaputra indiai és bangladesi szakasza látható. A folyó a Himalája áttörése után a képen bejelölt Pasighat városánál ér ki a síkságra, a város tengerszint feletti magassága mindössze 150 méter, ezért onnantól a folyó közép- majd alsószakasz-jellegű. A felvételen jól látható, amint kiszélesedik és egymásba fonódó ágakra szakadva kanyarog nyugat felé. A Brahmaputra völgyében folyása lelassul, hordalékát homokzátonyok formájában lerakja. Néhány kilométeres szakaszán szélessége hússzorosára nő. A képen is jól látható, milyen sok, a Himalájából dél felé tartó kisebb folyó ömlik a Brahmaputrába, amelyek mind hordalékot szállítanak, így a Brahmaputra a Sárga-folyó után a világon a második legtöbb hordalékot szállító folyó.
A nagy mennyiségben lerakott üledék egyszerre áldás és átok. Az évenkénti áradások tápanyagokban gazdag iszappal borítják el a folyó mentén fekvő termőföldeket. Ugyanakkor a hajózást megnehezíti a lerakódó hordalék, ezért egyes szakaszon a hajózhatóság fenntartása érdekében nagyszabású mederkotrási munkákat végeznek. A Gangesz és a Brahmaputra által a Bengáli-öbölbe szállított hordalék mennyisége akkora, hogy lerakódó anyag súlya alatt a terület folyamatosan süllyed, ennek mértéke eléri az évi 2–3 millimétert.
A Cangpó/Brahmaputra (a képen Yarlung Tsangpo) áttörése a Himalája keleti részének gránittömbjén, a NASA Terra műholdjának ASTER (Advanced Thermal Emission and Reflection Radiometer) sugárzásmérőjével 2004. február 25-én készült felvételen, amelyet a felszín 3D terepmodelljére vetítettek rá. Az áttörés 500 kilométeres hosszával a világ egyik leghosszabb kanyonja, mélysége helyenként meghaladja az 5000 métert. A képen két „hétezres”, a 7782 méteres Namcha Barwa és a 7294 méteres Gyala Peri közötti szakasza látható. (Kép: NASA Earth Observatory, GSFC/METI/ERSDAC/JAROS, U.S./Japan ASTER Science Team)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Füstbe burkolódzó India
Banglades negyede víz alatt
Sundarbans
Kaziranga Nemzeti Park
A Gangesz-delta az űrből
A kanyargó Brahmaputra (NASA Earth Obsrvatory)