Színpompás radarkép készült az ESA Envisat mesterséges holdjával India egy részletéről, Kolkata (Kalkutta) városával a középpontban.
A látványos kép valójában „hamis” – legalábbis ami a színeket illeti. Három, különböző időpontokban felvett radarkép kombinációja. Ezek az európai Envisat mesterséges hold ASAR nevű apertúraszintézis-radarjával készültek: a vörös színnek megfelelő kép 2003. március 2-án, a zöld 2003. október 14-én, a kék 2004. április 6-án. A zöld szín túlsúlyát a monszunidőszakban burjánzó növényzet okozza. A pixelméret 75 m. A radarképeknek eredetileg nincs színe, az intenzitásértékek az adott felület visszaverő képességét jellemzik.
(Kép: ESA)
Nyugat-Bengál termékeny földjei India keleti részén fekszenek. A képen alul a Gangesz torkolatvidékének – a Föld legkiterjedtebb deltatorkolatának – India területére eső része látható. A Bengál-öböl északi részén felismerhető mintázat a folyók által odaszállított üledékre jellemző.
A fehéres árnyalatú folt Kolkata (1999 előtti nevén Kalkutta) városát jelzi, a Hooghly folyó partján. 2001-es adatok szerint 13,2 millió ember lakja – ezzel a Föld egyik legnagyobb településének számít. Növekedésnek a 17. század végén indult, amikor a Brit Kelet-Indiai Társaság kirendeltséget nyitott ott.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A Panama-csatorna az Envisat radarképén
A kép részletes leírása az ESA honlapján