A Holdba való becsapódása előtt a japán űrszonda még készített néhány nagyfelbontású felvételt, amelyeket most nyilvánosságra hoztak.
A HDTV kamera a Japán Űrügynökség (Japan Aerospace Exploration Agency, JAXA) és az NHK japán tévétársaság közös vállalkozásában került a 2007 szeptemberében indult, és pályafutását nemrég, június 11-én befejezett űreszközre. A Kaguya (korábbi nevén SELENE) Holdba csapódásáról mi is beszámoltunk. A manővert irányítva tette meg a japán holdszonda, miután befejezte tudományos méréseit és végére járt a hajtóanyagnak is.
A HDTV kamera legutolsó felvételeiből készült állóképek sorozata itt látható:
A képeken jól látható, ahogy a Kaguya alacsony szögben repülve egyre közeledik a felszínhez. A becsapódás a Hold sötét oldalán, a terminátor közelében történt. A képeken addig követhetjük nyomon a szonda útját, amíg volt elegendő napfény. Az első és az utolsó felvétel készítése között 6 perc telt el, miközben a Kaguya 27,8 km-es magasságból 14,1 km-re közelítette meg a felszínt. A középső képet a 30 km átmérőjű Drygalski-kráter uralja.
Az útvonal piros nyíllal jelölve a Hold déli pólusvidékének térképén. Jobbra található az égitest Földről látható oldala, ahol végül a Kaguya a talajba csapódott. A Drygalski-kráter a Hold túlsó oldalán, nagyjából a nyíl közepe fölött van. (Térkép: LPI)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Becsapódás élő adásban
A japán szonda a Holdba csapódott
Gyémántgyűrű a Hold mellől
Földfelkelte a japán holdszondáról
Földkelte, földnyugta
A japán holdszonda utolsó képei (JAXA)