Űrkutatás, űrtevékenység - űrvilág.hu asztronautikai hírportál
     
 

A Curiosity kerekei
Távoli világok kutatói, Űrszondák a Marsnál, Curiosity - 2010.07.09 08:30.

Felszerelték a készülő legújabb amerikai Mars-rover, a Curiosity új fejlesztésű kerekeit.

A NASA összeszerelő műhelyeiben zajlanak a következő Mars-rover, a Curiosity építésének munkálatai, melyek során most olyan új fejlesztésű, speciális kerékrendszert építettek be, amellyel a jármű a világ bármely autókiállításán is megállná a helyét.


(Kép: NASA / JPL-Caltech)

Az űreszköz összeállítását végző mérnökök és technikusok a kerekeket és a felfüggesztő rendszert június végén szerelték fel a roverre. Ez a művelet kulcsfontosságú lépése volt annak a folyamatnak, amelynek során az eszközt és a felbocsátásra összeállított rendszert véglegesen összeszerelik, elvégzik az utolsó simításokat és tesztelik a végleges repülő rendszert. A NASA Mars Science Laboratory szondájának – amelynek tervezett startja 2011 végén lesz – a „lelke” a Curiosity, amelyre hat, terepjárásra tervezett kerék került fel. Kerékfelfüggesztése pedig hasonlít a kisebb méretű elődjeinél, a Spiritnél, az Opportunitynél és a Sojournernél alkalmazott rendszerekre. Mindegyik kerekét saját meghajtó motorral szerelték fel, a sarkokon alkalmazott kerekek pedig önálló kormányzási lehetősséggel is bírnak. A korábbi Mars-roverekkel ellentétben a küldetésben a Curiosity leszállása során a kerékrendszerét futóműként is fogja használni, amikor a rakéta-meghajtású leszállóegység a rovert egy kötél segítségével engedi le közvetlenül a Mars felszínére, a tervek szerint 2012. augusztusban.

Az elkövetkező hónapok során a NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) végzi majd a mobil rendszer funkcionális tesztjeit, ill. elvégzik a rover szimulált marsi környezeti tesztjeit is. A most felszerelt komplex kerékrendszer már egészen a felbocsátásig a helyén marad, kivéve, ha a tesztek során olyan hibákat találnak, amelyek miatt javításokra lenne szükség, és mégis szét kell szedni a már összeállított konstrukciót. A kutatóegységet Floridából tervezik indítani valamikor 2011. november 25. és december 18. között.

A Curiosity a Mars egy olyan területét fogja vizsgálni, amely a jelenben vagy a múltban alkalmas lehetett az élet nyomainak megőrzésére, de nem keresi majd közvetlenül az élet bizonyítékait. Sokféle eszközzel vizsgálja majd a sziklákat, a talajt és a légkört is, többek közt egy olyan lézert is használ, amellyel nagyobb távolságból lesz képes elpárologtatni szikladarabokat. Felszerelték egy olyan mérőeszközzel is, amellyel szerves összetevőket vizsgálhat. Egy januárban született megállapodás szerint a fedélzeten helyet kap egy 3D-s kamera is, amellyel a Mars felszínéről térhatású felvételek készíthetők. A kamera használatával a jövőben egyrészt sokkal jobb minőségű tudományos vizsgálatokat végezhetnek a kutatók, másrészt az elkészített képek alapján 3D-s Mars-filmek is készülhetnek.

A rover érkezése és munkája a Mars felszínén. (Animáció: NASA / JPL-Caltech)

Kovács Zsuzsanna

Kapcsolódó cikkek:
Elnevezték a jövendő marsjárót
Együtt a Marsra

Kapcsolódó linkek:
A készülő Mars-rover új kerekei (Mars Daily)

Megosztás:MegosztomMegosztomMegosztom

 
 
   

Távoli világok kutatói
Kisebb gond a kisbolygószondával - 2010.07.03.
A NASA dolgozik 2007-ben indított, a Vesta és a Ceres felé tartó űrszondája, a Dawn hibájának elemzésén.
Tovább a cikkhez

Kisebb gond a kisbolygószondával

Archívum

 
 RSS
Hírlevél megrendelése
Keresés az űrvilág.hu-n
Vendégkönyv
Linkek
Rejtvényjátékunk
Fórumaink
Bejelentkezés
Regisztráció
Kijelentkezés
GYORSKERESŐ:
LIKE / TETSZIK:
TÁMOGATÓINK:
Kötelező biztosítás kalkulátor
 
CSILLAGÁSZAT:
TÁRHELYSZOLGÁLTATÓ:
Tárhely és domain
PARTNEREINK:
 
 
MÉDIAPARTNEREINK:
 
 
Hirlapom
Hírfal
Hírek
Add to Google