Pénteki cikkünkben, amelyben a legújabb koreai földmegfigyelő műhold felbocsátásáról adtunk hírt, ezt a kérdést tettük fel. Itt a válasz!
A KOMPSAT-5 radaros távérzékelő műholdat augusztus 22-én sikeresen állították Föld körüli pályára Oroszországból. Az erről beszámoló cikkünkben felidéztük, hogy a dél-koreai műholdas földmegfigyelő program jelentős múltra tekinthet vissza. 1999-ben indult a KOMPSAT-1, 2006-ban a KOMPSAT-2, 2012-ben pedig a KOMPSAT-3. Mindhárom eddigi műhold optikai tartományban készített (illetve készít) felvételeket bolygónk felszínéről. A sorozat idei, legújabb tagja, a KOMPSAT-5 az első radaros módszert használó koreai távérzékelő műhold.
Rejtvénykérdésünk így szólt: miért maradt ki a sorozatból a KOMPSAT-4? Egy logikus válasz lehetett volna akár az is, hogy az indítási sorrend valamilyen technikai okból felcserélődött, a 4-es sorszámú műholdat pedig hamarosan pályára állítják. Ez majdnem igaz is, hiszen előkészületben van egy infravörös tartományban érzékeny földmegfigyelő hold. Ennek a várhatóan 2014-ben induló űreszköznek a neve azonban KOMPSAT-3A (vagy más néven Arirang-3A).
A KOMPSAT sorozat következőként induló tagjának jelzése 3A. (Fantáziakép: KARI)
KOMPSAT-4 tehát nem csak hogy nem volt, de nem is lesz! Ennek oka pedig – ahogy legtöbb rejtvényfejtőnk helyesen megírta – lényegében egy babona, kicsit „tudományoskodó” kifejezéssel a tetrafóbia. Számos ázsiai országban – így Koreában, Kínában, Japánban is – a 4-es szám hangzása és írásjele hasonlít a haláléra. Emiatt ahol csak lehet, igyekeznek kerülni a használatát. Az épületekben például gyakran hiányzik a számozásból a negyedik emelet. A 4-eseket tartalmazó telefonszámok, házszámok nem népszerűek. Sőt a jelek szerint az űrügynökségnél – biztos ami biztos alapon – szintén kimarad a 4-es a műholdsorozatból.
A helyes megfejtést küldők közül a sorsolás után Nagy Edina olvasónkra mosolygott a szerencse. Vele e-mailben felvesszük a kapcsolatot. Nyereménye egy 2005-ből származó bélyeges emléklap, amely az első magyar űrrepülés 25 éves évfordulójára készült a Magyar Asztronautikai Társaságnál. Különlegessége, hogy Farkas Bertalan és Magyari Béla űrhajósaink saját kezű aláírása is szerepel rajta.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Pályán Korea első radaros műholdja
Tetrafóbia (Wikipédia)