Tiszta ivóvíz nélkül legfeljebb néhány napig maradhatunk életben. A NASA közreműködésével kifejlesztett víztisztító technológia a Földön is igen hasznos lehet.
A világűrben tartózkodó űrhajósok számára az egyik fontos életfeltétel a víz. Mivel a magukkal vihető hasznos teher mennyisége korlátozott, nagy szerepet kap a hatékony víztisztítás. A Nemzetközi Űrállomás (ISS) ivóvízellátását jelenleg az orosz Progressz tehetszállító űrhajókkal rendeszeresen feljuttatott készlet alapozza meg. Ezen kívül kis mennyiségben a levegő páratartalmából kinyert majd megtisztított vizet használhatják ivásra. A vízutánpótlás tehát költséges dolog, volna mit ésszerűsíteni az ISS ellátásán. A probléma még nehezebbé válik, ha hosszabb időre a Holdra, vagy még messzebb, a Marsra szeretnénk űrhajósokat küldeni.
A NASA Marshall Űrközpontjában folyó fejlesztések célja, hogy a felhasznált, szennyezett vizet – a zuhanyozáskor, kézmosáskor, fogmosáskor keletkező szennyvizet vagy akár az izzadságot és a vizeletet – megtisztítva újból ihatóvá tegyék. Az egy magáncég közreműködésével készülő, már a végső tesztelés fázisában levő berendezés mérete két hőtőszekrényével ér fel. Egy hatfős személyzet vízellátását képes biztosítani, naponta akár 120 liter ivóvizet produkálva. A talán 2008-ban az ISS-re szállítandó berendezés évi 7000 literrel csökkenti majd a felszállítandó víz mennyiségét. Földi hasznosítása már előbb is megkezdődhet.
A technológia kereskedelmi hasznosításának jogával rendelkező cég a világ minden táján értékesít hasonló elven működő, mind a kémiai, mind a biológiai szennyeződést hatékonyan eltávolító vízszűrő berendezéseket. A Föld egyes vidékein nagy kincs az ivóvíz. Az ENSZ adatai szerint 1 milliárd ember él egészséges ivóvíz híján. Világszerte évente 10 millió ember hal meg a víz terjesztette fertőzésekben – közülük 2 millió gyermek. A jó minőségű, megfizethető víztisztításnak ilyen területeken, humanitárius missziókban nagy szerepe lehet.
(NASA Spinoff 2006)