Mai harmadik cikkünk a Hold felé indított Peregrine űrszondával kapcsolatban ezúttal sajnos egy közelebbről nem részletezett anomáliáról számol be...
Legalábbis a ma a Vulcan Centaur rakéta sikeres bemutatkozó startjával pályára állított űrszonda tulajdonosa, az Astrobotic erről jelentetett meg közleményt. A felbocsátás után néhány órával tapasztalt rendellenesség kétségessé teszi a Holdra való leszállás terveit.
Az Astrobotic közleménye szerint a startot követően, a Centaur gyorsítófokozattól való leválás után a Peregrine rendben működésbe lépett és bejelentkezett a földi követőállomásoknál. A hajtóművek aktiválásakor azonban hiba történt, az űreszköz térbeli helyzetét nem sikerült megfelelően beállítani. Emiatt a napelemek nem a Nap irányában állnak, nem tudnak elektromos energiát termelni, az akkumulátorokat tölteni, amelyek így hamar lemerülhetnek. Az irányítók természetesen mindent megtesznek a vészhelyzet megoldása érdekében. Később további tájékoztatás várható.
A Peregrine a tervek szerint február vége felé landolt volna a Holdon. A várakozások szerint a küldetés legkockázatosabb szakasza a sima leszállás végrehajtása lett volna.
A Perergine még a Földön, a szerelőcsarnokban, tavaly májusban. A dolgok jelenlegi állása szerint bizonytalan, hogy eljut-e a Holdig. (Kép: Astrobotic)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Amerika visszajut a Holdra?
Elindult a Holdra az első magyar tárgy
A Peregrine szondával a start után történt anomáliáról (Space News)