A tavaly nyáron indított nagyméretű Express AM-4 távközlési műhold nem tudta elérni a geostacionárius pályát. Orosz irányítói egy héten belül megsemmisítik, a Csendes-óceán lakatlan területe felé irányítják.
Nincs tehát indok még annyi aggodalomra sem, mint legutóbb a Föld körüli pályán ragadt Fobosz-Grunt űrszonda esetében. Most ugyanis – bár a szóban forgó űreszköz használhatatlanná vált – nem szakadt meg vele a kommunikáció. Irányítói most elérkezettnek látták az időt, hogy megkezdjék az Express AM-4 jelenleg elfoglalt pályája magasságának csökkentését. A manőversorozat március 20-án kezdődik, és a műhold március 26-ig belép a sűrű légkörbe. Ami belőle esetleg átvészelné a tüzes zuhanást, az sem okozhat veszélyt senki számára. A megsemmisülést úgy intézik, hogy az a Csendes-óceán fölött következzen be.
A közel 5,8 tonnás űreszköz 2011. augusztus 17-én startolt Bajkonurból egy Proton rakétával, de a Briz-M jelű végfokozat hibája miatt nem sikerült elegendően magas pályára állítani. Ezért nem maradt remény a számára kijelölt geostacionárius pozíció elérésére. Az orosz polgári űrtávközlést nagy veszteség érte. A műhold – az Európában valaha épített legnagyobb teljesítményű távközlési hold – 12 antennájával és 63 transzponderével egész Oroszország területét lefedte volna szélessávú távközlési szolgáltatásokkal. Az Express AM-4 építője az európai EADS Astrium volt. Tervezett 15 éves hasznos élettartamából azonban semmit sem sikerült kitöltenie, és hamarosan fizikailag is megsemmisül.
Az Express AM-4 a Föld körül – ahogy remélték... (Fantáziakép: EADS Astrium)
A műhold megrendelője és reménybeli üzemeltetője, a polgári űrtávközlésért felelős orosz állami vállalat (RSCC), valamint az orosz hatóságok korábban megvizsgálták és elvetették annak a lehetőségét, hogy az űreszközt valamilyen módon – saját hajtóművei alkalmazásával – mégis hasznos pályára manőverezzék. Egyik felvetett megoldás sem bizonyult használhatónak. Volt olyan javaslat is, aminek nyomán az Antarktiszon levő kutatóállomások dolgozói napi 14-16 órás szélessávú távközlési kapcsolathoz jutottak volna. Ehelyett a 270 millió dollárnak megfelelő biztosítási összeg felhasználásával az RSCC megrendelte az elveszett űreszköz pótlására szánt Express AM-4R műholdat. Az Astrium vállalta, hogy egy 2013 végi starthoz időben leszállítja a másolatot.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Európában épült orosz távközlési hold indult
Egyelőre nem indulnak Proton rakéták
Hamarosan megsemmisül az Express AM-4 (Space.com)