Év végén az ESA több követőállomásának tulajdonjogát külső szervezeteknek adja át, hogy azok hasznosítsák az űreszközöket követő antennákat.
A három követőállomás mindegyikén 15 méter átmérőjű antenna működik, ezekkel általában a Föld körül keringő vagy a Földtől nem túl távoli űreszközöket követtek. A három állomás a következő: Maspalomas (Kanári-szigetek, Spanyolország), az ESA űrcsillagászati központja (Madrid közelében) és Perth (Nyugat-Ausztrália).
A Villafranca del Castillo-i követőállomás 1977-ben. Az állomást 1975-ben létesítették az IUE (International Ultraviolet Explorer) ibolyántúli csillagászati műhold adatainak vételére. (Kép: ESA)
Az új üzemeltetők kereskedelmi alapon biztosítanak műholdkövetési szolgáltatást klienseiknek, többek közt az ESA-nak is, amennyiben a Spanyolországban, Argentínában és az Ausztráliában működő, nagyobb (35 m-es) antennákkal dolgozó ESA-követőállomások kapacitása szűkösnek bizonyulna. Így az akció kölcsönösen előnyös, mert az ESA megszabadul a kisebb teljesítményű, kevésbé kihasznált állomások fenntartásától, ám szükség esetén visszabérelheti a kapacitásukat, az antennák új használói viszont üzleti alapon értékesíthetik a szolgáltatást.
A maspalomasi állomás 15 méteres antennája az ESA Estrack követőállomás-hálózatának tagja volt. Új tulajdonosa a spanyol Nemzeti Repülő- és Űrtechnikai Intézet (INTA). (Kép: ESA / F. Macia)
A perthi állomás átadásáról már tavaly nyáron megállapodás született (amint arról portálunkon beszámoltunk), mert az ausztrál távközlési előírások változása miatt az állomást 2015 végén ki kellett kapcsolni. Korábbi cikkünkben azt is megírtuk, hogy az antennát Portugália kapta, és azt az Azori-szigetekhez tartozó Santa Maria-szigeten állítják fel – ahol 2018-ban már meg is kezdheti működését. (Hiába, egy akkora antenna áttelepítése nem megy egyik napról (évről) a másikra. – B.E.)
Szerencsére a két spanyol területen dolgozó antennát nem kell elszállítani, mindkettő a jelenlegi helyén marad, csak az üzemeltetését veszi át az ESA-tól a spanyol Nemzeti Repülő- és Űrtechnikai Intézet (INTA). A madridi antennát felújítják, de 2018-ben így is már az új konstrukcióban folytathatja működését. A maspalomasi antenna a Kanári-szigeteken viszont már idén szeptember óta az új tulajdonos felügyeletével dolgozik. Egyik régi-új felhasználója éppen az ESA, amelyik a Cluster műholdakkal fenntartott kapcsolatra használja.
Film az ESA mélyűri követőállomás-hálózatának működéséről (angolul). (Forrás: ESA) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Túlterhelődhet a mélyűri hálózat
Újrahasznosított követőantenna
Új európai követőantenna – Ausztráliában
Az ESA követőállomások négy évtizede
Privatizált követőállomások (ESA)
Az ESA követőállomás-hálózata
Az állomáshálózatot bemutató, letölthető, 2015-ös kiadvány (pdf)
Instituto Nacional de Técnica Aerospacial (INTA)