Megérkezett az ESA technológiai központjába (ESTEC) az európai műholdas helymeghatározó rendszer elsőként pályára állítandó mesterséges holdja.
A GSTB-V2/A névre „hallgató” űreszköz a jelenleg készülő két kísérleti hold egyike. (A jelölés megfejtése: GSTB = Galileo System Test Bed, vagyis Galileo tesztrendszer, V2 = második változat, A = az első hold.) A gyártója a brit Surrey Satellite Technology vállalat. A három tengely körül stabilizált hold tulajdonképpen nem túl nagy: 600 kg indítási tömegű, 1,3 m × 1,8 m × 1,65 m méretű. Két napeleme egyenként 1,74 m hosszú, összesen 700 W teljesítményű. A majdan a Föld felé mutató antennája a képen felül látható.
Két jelgeneráló egység és két rubídium mézer atomóra kap még helyet a fedélzeten. A hollandiai Noordwijk mellett található ESA-központban fogják elvégezni az ilyenkor szokásos ellenőrzéseket. Itt mindannak a hatásnak megpróbálják kitenni az űreszközt, ami a start során, illetve a Föld körüli pályán is érheti. A vizsgálatok során végeznek majd vibrációs, elektromágneses kompatibilitási, akusztikus teszteket, ellenőrzik a napelemek kinyitását, és vákuumkamrába is helyezik a mesterséges hold-jelöltet.
Az Európai Bizottság és az ESA közös, az amerikai GPS rendszerrel ellentétben polgári irányítás alatt álló Galileo programja első, még az idén felbocsátandó holdjainak fő feladata a rendelkezésre álló sugárzási rádiófrekvenciák „lefoglalása” lesz. Az indítás
Bajkonurból, Szojuz rakétával történik majd. A mesterséges hold tervezett élettartama csupán 2 év, így valószínűleg nem éri majd meg a Galileo-rendszer igazi beindulását.
Kapcsolódó cikkek:
Galileo: még fél év az első startig
Kapcsolódó linkek:
Az első Galileo-teszthold az ESTEC-ben