Április a füstölés ideje az Amur vidékén gazdálkodó földművesek számára.
Az idei év sem kivétel, ahogyan azt a NASA Aqua távérzékelő műholdján repülő MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) műszer felvételei – köztük az alábbi – is tanúsítják. Az április 29-én készített képen a mezőgazdasági területek és füves mezők barnás színűek. Az aktívan égő tüzeket a műhold detektálni képes, ezeket piros körvonalakkal rajzolták a képre. Innen indulnak ki a hatalmas, az űrfelvételt is kitöltő füstfelhők. Egyes sötét foltokban már befejeződött a tarlóégetés. A képet átlós irányban a Szelemdzsa folyó kanyargó szalagja szeli át.
(Kép: NASA EO / Jeff Schmaltz / LANCE MODIS Rapid Response)
A tüzek jellemzően a mezőgazdasági művelésű területeken égnek, és a helyi földművesek szándékosan gyújtották azokat. A Távol-Keleten az Amur és a Szelemdzsa völgye Oroszország egyik legkitűnőbb termőterülete. Jellemzően gabonaféléket és szóját termesztenek itt, valamint elterjedt az állattenyésztés (baromfi, sertés, szarvasmarha). A parasztok tavasszal előszeretettel égetik fel az előző évből származó növényi maradványokat, megtisztítva ezzel a földeket – viszont jókora levegőszennyezést okozva.
Az orosz hatóságok megpróbálnak gátat szabni a mértéktelen égetésnek, a műholdképeken azonban ennek a sikere nem nagyon látszik. Műholdas mérések alapján a kutatók meg tudják különböztetni a tarlótüzeket a természetes erdő- és bozóttüzektől. Egy MODIS adatokat használó tanulmány felmérte a mezőgazdasági termeléshez kapcsolódó tüzeket. Megállapították, hogy Ázsia középső részén az űrből is felismerhető tüzek 18-29%-át a földművelés során szándékosan gyújtják. Oroszország pedig a Föld minden más országát megelőzi azzal, hogy a becslések szerint a mezőgazdasági jellegű tüzek 31-36%-a a területén lobban fel.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Légköri összetevők mérése az űrből
Égő Szibéria
Füst és por a levegőben
Égő tarlók az orosz Távol-Keleten (NASA EO)