Ki tudná megmondani ezt a kukoricanövényről egy szempillantás alatt? Űrkutatási célra kifejlesztett technológiával ez mégis lehetséges.
Amerika a génmanipulált kukorica „hazája”. A módosított génállomány hatására a növények bizonyos kártevőkkel szemben ellenállókká válnak, így könnyebben termeszthetők, kevesebb növényvédő szert kell felhasználni, nagyobb lehet a termés. (Cikkünknek persze nem célja állást foglalni a génkezelés ellen vagy mellett, hiszen a szakemberek erősen vitatják az eljárás hasznosságát és lehetséges, de még nem eléggé kutatott „mellékhatásait” a környezetre és az emberekre.)
A NASA és az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (Environmental Protection Agency, EPA) együttműködésében idén olyan berendezést vesznek használatba, amely a hiperspektrális képalkotás elvén működik. A speciális kamera egyszerre 120 különböző hullámsávban (színben) tud képet készíteni a növényekről. Ily módon olyasmit is észrevehet, amire az emberi szem képtelen. A hagyományos és a génkezelt kukorica, vagy az egészséges és beteg növények például így megkülönböztethetők. Az EPA egy repülőgépet szerelt fel a kamerával, amely az amerikai kukoricaültetvényeket vizsgálja. A vizsgálat célja az, hogy a kukoricakártevők ne válhassanak ellenállóvá az új génkezelt növényekkel szemben – hiszen akkor újabb kezelésre volna szükség, az adott fajtákat pedig csak rövid ideig tarthatnák a termelésben.
A gép átlagosan 10 naponként készít felvételeket a vegetációs időszakban. A képeket számítógépes eljárással értékelik ki. A NASA illetékesei szerint a programból az űrkutatók is hasznosíthatnak valamit, például az adatfeldolgozási eljárásaikban, vagy akár a jövőbeli marsutazást előkészítendő, az űrutazás során termesztendő növények vizsgálati módszereihez.
Kapcsolódó cikkek:
A növények károsodásának korai felismerése