Krátert neveztek el a Marson Gerhard Neukumról. A német fizikus és planetológus a Mars Express HRSC kamerájának vezető kutatója volt.
A Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) névadással foglalkozó munkacsoportja tavaly szeptemberben hagyta jóvá, hogy a Mars Noachis Terra területén egy 102 kilométer átmérőjű krátert a 2014-ben elhunyt német fizikusról és bolygókutatóról, Gerhard Neukum professzorról nevezzék el. Neukum javaslatára került az ESA Mars Express űrszondája műszerei közé a nagy felbontású sztereókamera (HRSC, High-Resolution Stereo Camera), majd ő irányította a kamera fejlesztését és ő volt a HRSC vezető kutatója.
A Neukum-kráter és tágabb környéke, a Mars Express különböző időpontokban készült felvételeivel. (Kép: NASA MGS MOLA Science Team)
A Neukum-kráter a Mars kráterekkel sűrűn borított Noachis Terra területén, a Mars legnagyobb becsapódásos medencéje, a Hellas Basin nyugati peremétől mintegy 800 kilométerre található. A Noachis Terra a Mars egyik legősibb, mintegy 3,9 milliárd éves területe, felszíne a Mars geológiai történetének legkorábbi időszakában, a noachi korban alakult ki, ezt tükrözi a terület elnevezése, ahol a kráterek sokasága is abból az ősi időszakból származik. A terület sok kráterének a belsejében találhatók dűnemezők, a Neukum-kráter esetében ez körülbelül 12 × 17 km kiterjedésű, és a kráter délnyugati részén helyezkedik el. Az egyes dűnék észak-déli irányban húzódnak, alakjuk aszimmetriája azt jelzi, hogy az uralkodó szélirány keleti volt. A szél a sötétebb homokot a kráter nyugati és északi részébe sodorta, ami arra utal, hogy a keleti és időnként délies szél igen erős lehetett.
A 102 kilométer átmérőjű Neukum-kráter belsejében két sekélyebb mélyedés és dűnemező található. A képet a Mars Express HRSC kamerájával 2005. december 31-én, 2007. május 24-én és 2007. május 27-én készített felvételeiből állították össze. A képen észak jobbra van. (Kép: ESA / DLR / FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO)
A Neukum-kráter távlati képe az előző kép alapjául szolgáló felvételek alapján. (Kép: ESA / DLR / FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO)
A dűnemezőtől nyugatra látható, világosabb tónusú üledék eredete ismeretlen, esetleg nagyobb sziklatömbök vagy a kráter sziklás belseje eróziójának maradványa lehet. A kráter sekély belsejét története során feltöltötte az üledék. Két jellegzetes, szabálytalan alakú bemélyedés is található a kráter belsejében, amiből arra következtetnek, hogy esetleg a környező, puhább anyag könnyebben erodálódott, meghagyva az ellenállóbb anyag szigeteit. Az idők során a kráter pereme különböző mértékben beomlott, a távlati képen láthatók a földcsuszamlások nyomai. A kráterperemen és a belsejében sok kisebb, újabb kráter található.
A Neukum-kráter és közvetlen környezetének domborzati képe. A jobb felső sarokban látható színskálának megfelelően a fehér, barna és vörös színek a magasabban, a kék és a lila a mélyebben fekvő területeket jelölik. (Kép: ESA / DLR / FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO)
Az immár 15. éve a vörös bolygó körül dolgozó Mars Express HRS kamerája a szonda 25 kilométeres keringési magasságából 2,3 méter/pixel felbontású képeket készít, az egyes felvételek 2,35 km2 területet örökítenek meg. A kamera átlagos felbontása 10 méter, de egyes területekről az 1 méter körüli gyújtótávolságú teleobjektívvel 2–3 méter felbontású képek is készültek.
Gerhard Neukum (1944–2014), a berlini Freie Universität Földtudományi Intézetének professzora, a Mars Express HRSC kamerájának vezető kutatója volt. Számítógépe képernyőjén a Mars domborzati térképe látható, amelyet a HRSC kamera felvételei alapján állítottak össze. (Kép: Erik Möller / Wikipedia)
Gerhard Neukum a Mars Expressen kívül több más űrküldetésben is dolgozott. Részt vett a Cassini, a Rosetta és a Dawn munkájában. Róla nevezték el a 6150 Neukum kisbolygót. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A Mars új geológiai térképe
A Mars Express és következő évei
A Mars digitális terepmodellje
A HRSC dícsérete, avagy a Mars Express, mint Európa büszkesége (2. rész)
A HRSC dícsérete, avagy a Mars Express, mint Európa büszkesége (1. rész)
Mars Express: hosszabbítás egy marsi évvel
Munkában a Mars Express radarja
Mars Express-hírek
Neukum-kráter a Marson (ESA)
A Neukum-kráter részletes adatai az IAU honlapján (Gazetteer of Planetary Nomenclature)
Interjú Gerhard Neukummal (2003, ESA)
Gerhard Neukum (Wikipédia)
Mars Express (ESA)