A Bélyegmúzeum az űrkutatás-űrhajózás eseményeinek emléket állító magyar bélyegekből és bélyeg-grafikákból látványos kiállítást készített a TIT Budapesti Planetárium számára.
A bélyegek közül látványban, színességben és formagazdagságban kiemelkednek a „Szputnyiktól a Vikingig”(1977), a „Fantasztikum az űrkutatásban” (1978) és „A Halley-üstökös visszatérése” (1986) című sorozatok (4. tabló).
Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós 1980. május 26. és június 3. közötti űrrepülése tiszteletére kiadott magyar bélyeget, bélyegblokkot és elsőnapi borítékokat az 5.-7. tabló mutatja be, néhány bélyegterv társaságában. A Magyar Posta Bélyegmúzeuma gyűjteményében ugyanis ezek a különlegességek is helyet kaptak. A magyar űrrepülés 25 éves évfordulójára készített terveket és az elkészült bélyeget, valamint az első napi borítékot a 8.-10. tablón láthatják látogatóink.
Horváth András
A magyar űrrepülés 25 éves évfordulójára készített bélyegtervek tablói. A tervek közül végül egy valósult meg. Ezt korábban az Űrvilágban már bemutattuk, csakúgy, mint az esemény alkalmából 1980-ban kiadott bélyeget és blokkot.
Az űrkutatás és a bélyegek iránt érdeklődők, de különösen a filatelisták figyelmét hívjuk fel arra az érdekes űrbélyeg-kiállításra, amelyet 2005 júniusától augusztusáig láthatnak a Budapesti Planetárium népligeti épületének körfolyosóján.
A kiállítás 10 tablón mutatja be az elmúlt 46 év legszebb magyar űrkutatási és űrhajózási bélyegeit, bélyegsorozatait és a magyar űrrepüléshez tervezett 1980-as és 2005-ös bélyegekhez, azaz a magyar űrrepüléshez kapcsolódó anyagokat is.
Kapcsolódó cikkek:
25 éve járt az első magyar űrhajós a világűrben
Bélyeg a magyar űrrepülés emlékére
A magyar űrrepülés külföldi bélyegeken
Kapcsolódó linkek:
TIT Budapesti Planetárium
Magyar Posta Bélyegmúzeuma