Méghozzá a második, ezúttal távérzékelési feladatokkal. Kínában készült és onnan is állították pályára.
A VRSS-1 (Venezuelan Remote Sensing Satellite) a Kína északnyugati térségében fekvő Csiucsüanból startolt mintegy 640 km magas, közel poláris Föld körüli pályájára. Az indítás szeptember 29-én, magyar idő szerint 6:12-kor történt egy Hosszú Menetelés-2D típusú hordozórakétával.
A VRSS-1 célja – ahogyan az a távérzékelő műholdaknál lenni szokott – a földfelszín megfigyelése, környezetvédelem, településtervezés, termésbecslés, a természeti erőforrások feltérképezése, és persze biztonsági (katonai) alkalmazások is. Érdekesség, hogy ez az első távérzékelő műhold, amelyet a kínaiak külföldi megrendelőnek készítettek és állítottak pályára. Venezuela első űreszköze, a Venesat-1 szintén kínai gyártmány, 2008-ban startolt. Míg azt Simón Bolívarról, a mostanit egy másik forradalmárról, Francisco de Mirandáról nevezték el.
A kb. 140 millió dollárnak megfelelő összegbe került, 880 kg-os starttömegű műhold képeinek legjobb földfelszíni felbontása 2,5 méteres lesz. Öt évre tervezett élettartama alatt naponta mintegy 350 felvételt készít. Napi három alkalommal halad el venezuelai területek fölött, 51 naponként pedig pontosan ugyanoda tér vissza. A bemutatkozó venezuelai műholdkép október második hetére, a fedélzeti berendezések beüzemelése utánra várható. A fedélzeten a két nagyfelbontású kamera mellett – amelyek monokromatikus üzemmódban 2,5 m-es, többszínű változatban 10 m-es felbontású képeket készítenek – találhatók közepes, 16 m-es felbontást biztosító kamerák is.
Kapcsolódó cikkek:
Az egész űrtörténelem számokban, egy ábrán
Kapcsolódó linkek:
Pályán a második venezuelai műhold (Spaceflight Now)