Az Európai Űrügynökség tíz évvel ezelőtti holdprogramjának egyik „melléktermékeként” sikerült egy Apollo kabinra emlékeztető űreszközt visszahozni a világűrből. Lehet, hogy ez az eszköz, a közeljövőben új életre kel?
Egy másik érdekes adalék. Az ESA 1996-ig egyetlen műholdat sem hozott vissza a világűrből. A Nemzetközi Űrállomáshoz kifejlesztendő európai mentőűrhajó címén fejlesztések kezdődtek, melyek egy Apollohoz hasonló űrkabin elkészítését tűzték ki célul. Az ARD-nek (Atmospheric Reentry Demonstrator) is nevezett első technológiai példányt (melynek belseje mérőberendezésekkel volt tele) 1998. október 21-én indították egy Ariane-5 hordozórakétával a Maqsat-3 műhold társaságában. A repülés sikeres volt, az ARD biztonságban ért vizet, akárcsak egy „új” Apollo-kabin.
A repülésnek – sokáig úgy tűnt – nem lesz folytatása, hiszen az ESA a továbbiakban nem tervezte mentőűrhajó készítését, a Nemzetközi Űrállomáshoz csupán a Jules Verne teherűrhajót készítette el.
Ma már kicsit másképp tekintünk vissza mind a beatenbergi konferenciára, mind az ARD-re. A konferencián vázolt holdkutatási terveket kiegészítették, majd meghirdették az Aurora-programot, melynek során rengeteg technikai fejlesztést hajtanának végre. Az egyik épp egy Apollo-kabinhoz hasonló kialakítású visszatérő eszköz készítése azért, hogy a légkörbe belépést tovább tökéletesíthessék.
Összegzésképpen annyit mondhatunk, az ESA már hosszú ideje tervezi az Aurora-programot. A kilencvenes években meghirdetett EuroMoon 2000 program a Holdat célozta volna meg több űrszondával, végül pedig talán emberrel. Erre az ESA nem kapott támogatást, az átlagemberek pedig egyáltalán nem is hallottak róla. 2001-ben pedig meghirdették az Aurora-programot. Igazán nagy hírt azonban ez is csak azután kapott, hogy Bush elnök bejelentette az USA új emberes Hold-programját.
Ábrák: ESA