Tizenegy német járt már a világűrben – de kivétel nélkül férfiak. Van, aki nem örül ennek, sőt tesz is ellene.
A 11 világűrben járt német férfi sorát Sigmund Jähn, az NDK űrhajósa nyitja, aki az Interkozmosz repülések keretében még 1978-ban járt a Szaljut–6 űrállomáson. A legújabb német űrhajós viszont az ESA csapatába 2009-ben beválogatott Alexander Gerst, aki 2014-ben közel fél évet töltött az ISS-en, ahová 2018-ban visszatér, újabb fél éves küldetésére, amelynek során három hónapig ő lesz az ISS parancsnoka – ebben a minőségében az első német, és a második európai. Kettejük közt Ulf Merbold, Klaus-Dietrich Flade, Ernst Messerschmied, Reinhard Furrer, Ulrich Walter, Hans Schlegel, Thomas Reiter, Reinhold Ewald és Gerhard Thiele jártak német űrhajósokként az űrben.
A német Alexander Gerst, aki 2018-ban az ISS első német parancsnoka lesz. (Kép: Imago / Marius Schwarz)
Alexander Gerst az ISS Cupola moduljában. (Kép: ESA / NASA)
Az eddig egyszer vagy többször az űrben járt németek azonban kivétel nélkül férfiak. Ezen a helyzeten kívánt változtatni Claudia Kessler, aki 2008 óta a HE Space Operations nevű, az űr-üzletágban érdekelt vállalat elnök-vezérigazgatója (CEO). Kessler asszony kisgyermekként volt tanúja a holdraszállásoknak, e meghatározó élmény nyomán lett űrmérnök. 1986-ban a DLR-nél űrhajósnak is jelentkezett, azonban ez az álma nem teljesült. Így most elhatározta, hogy a világűrbe juttatja az első német hölgyet.
Claudia Kessler (CEO, HE Space Germany), a „Német űrhajósnőt a világűrbe!” kezdeményezés ötletgazdája és megvalósítója. (Kép: HE Space)
A toborzást idén márciusban kezdte, elsősorban 27–37 év közötti, német állampolgárságú hölgyek jelentkezését várva. A jelöltektől repülőorvosi alkalmasságot, pilótavizsgát vagy könnyűbúvár gyakorlatot követeltek meg, de a sziklamászókat és barlangászokat is szívesen várták. Elvárták a természettudományos vagy műszaki diplomát vagy a katonai képzettséget. Elengedhetetlen az angol nyelvtudás, és előnyben részesítették és oroszul folyékonyan beszélő jelölteket. A felhívásra mintegy 400-an jelentkeztek. (Ez a szám a lakosság arányait tekintve némileg elmarad az ESA legutóbbi űrhajóstoborzására jelentkezettek számától, amit talán az is magyarázhat, hogy míg az ESA űrhajós-életpályát kínált a kiválasztott jelölteknek, a HE Space „csak” felkészítést és rövid látogatást kínál az ISS-en. Igaz, az ESA végül hat jelentkezőt képzett ki űrhajósnak, a mostani lehetőség viszont egyetlen személynek kínál űrrepülést.)
Az ESA 14 tagú űrhajóscsapatának egyetlen hölgytagja a többszörös rekorder űrrepülő olasz Samantha Cristoforetti. (Kép: Imago / Insidefoto)
Létszámuk a különböző alkalmassági vizsgálatok és más tulajdonságaik, képességeik elemzése nyomán mostanra 120-ra csökkent. Várhatóan a jelöltek közül 90-en vehetnek részt a DLR-ben szeptember végén kezdődő orvosi és pszichológiai vizsgálatokon. Akik év végéig állva maradnak, azok számára 2017-ben kezdődhet el a kiképzés első szakasza, neveiket februárban vagy márciusban szándékoznak nyilvánosságra hozni. A jelenleg még versenyben lévő jelöltek közül hetvenen a szeptember 14-én Berlinben a „Die Zukunft der Raumfahrt ist weiblich” (A nők jelentik az űrhajózás jövőjét) médiaeseményen találkozhattak a sajtó képviselőivel és a nagyközönséggel.
A hölgyek mindegyike szeretne első német űrhajósnőként feljutni az ISS-re. (Kép: Die Astronautin / Juliane Socher)
A kiválasztott jelölt 2019-ben vagy 2020-ban juthat fel a Nemzetközi Űrállomásra. Természetesen űrturistaként, hiszen az űrhajósnők toborzása alapvetően magánvállalkozás, bár azt a Német Űrügynökség (DLR) is támogatja. Kessler a várható költségeket 30–40 millió euróra becsüli, amit szponzorok támogatásából és közösségi finanszírozásból (crowdfunding) kíván összegyűjteni. A szeptember 14-i konferencián elhangzott, hogy ebből eddig 100 ezer euró gyűlt össze.
A még versenyben lévő űrhajósjelöltek többsége részt vett a 2016. szeptember 14-én Berlinben tartott médiabemutatkozáson. (Kép: Die Astronautin / Juliane Socher)
Az összeg a projekt teljes költségéhez képest kevésnek tűnhet, de ha a szervezést a HE Space természetbeni támogatásként végzi, és a DLR ugyancsak támogatásként végzi el a jelöltek alkalmassági vizsgálatát, akkor az előkészítésre elég lehet az eddigi összeg. A DLR támogatására joggal számíthatnak a szervezők, hiszen a konferencia első szónoka Brigitte Zypries, a gazdasági minisztérium a DLR felügyeletéért felelős államtitkára volt, aki megnyitó beszédében kiemelte annak fontosságát, hogy a kezdeményezés a nők figyelmét a természettudományokra és a műszaki tudományokra irányítja.
A képen Németország tizenkettedik űrhajósa, egyben az ország első űrhajósnője látható. Egyelőre versenytársai körében... (Kép: Die Astronautin / Juliane Socher)
Az ISS 2011 májusában. (Kép: DPA) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Samantha Cristoforetti rekordjai
Új űrrekord: egyszerre négy női űrhajós a Föld körül
Az első nő a világűrben: 45 éve repült a Vosztok-6 (1. rész)
Európai űrhajósok az ISS-en
169 nap után újra a Földön
Űrhajósavatás Kölnben
Sarah Brightman nem repül
Az űrhajósnő-toborzás honlapja (németül)
HE Space Operations
A HE Space sajtóközleménye a szeptember 14-i, berlini konferenciáról
A szeptember 14-i, berlini konferencia képgalériája