A kínai Landspace metánhajtású rakétája idén nyár után másodszor is sikeresen repült.
A start pár napos halasztást követően Csiucsüanból (Jiuquan) történt, december 9-én magyar idő szerint 0:39-kor. Mint emlékezetes, a Csucsüe-2 (Zhuque-2) rakéta volt a világon első, amely folyékony metán hajtóanyagot használva elérte a Föld körüli pályát, idén július 12-én. Az volt a második startkísérlete, az első 2020 decemberében – a második fokozat hibája miatt – még nem sikerült.
A Csucsüe-2 (Y3) rakéta startja napkelte előtt az északnyugat-kínai Csiucsüanból. (Kép: Wang Jiangbo / Xinhua)
Míg a másodikként indított, és először sikeresen működött rakéta nem vitt magával hasznos terhet, addig most már három űreszköz is a Csucsüe-2 orrkúpja alá került. A Tienji-33 (Tianyi-33), valamint Hunghu-1 és -2 (Honghu) földmegfigyelő műholdak alacsony, poláris napszinkron pályákon dolgoznak majd.
Az egyik legkorábbi és legjobban finanszírozott kínai kereskedelmi űrindító vállalkozás, a Landspace Csucsüe-2 hordozórakétájának kapacitása 6 tonna hasznos tehernek alacsony (200 km magasságú) pályára állításához elegendő. Kicsit magasabb (500 km-es) poláris napszinkron pályára ez 4 tonna. A rakétatest átmérője 3,35 m, teljes hossza 49,5 m, starttömege 219 t.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Csucsüe-2: sikeres második próbálkozás
Csucsüe-2: sikertelen bemutatkozás
Újrahasznosítás és méregtelenítés
Kína az élen maradna
A Csucsüe-2 (Y3) start (Xinhua)