A pekingi székhelyű Landspace cég Csucsüe-2E rakétájával indultak Csiucsüanból.
A május 17-én magyar idő szerint 6:12-kor az északnyugat-kínai Csiucsüan (Jiuquan) űrközpont mellett épült Tungfeng (Dongfeng) űrinnovációs kísérleti zónából (LS-96 starthely) végrehajtott indítás a Csucsüe-2E (Zhuque-2E, ZQ-2E) rakétaváltozat második repülése volt. A 2024. novemberihez hasonlóan ez is sikerrel járt. Korábban a Csucsüe-2 alapváltozatot háromszor indították. Az első alkalom 2022 decemberében kudarccal végződött, még két másik 2023-ban rendben lezajlott. A Csucsüe-2 volt a világon az első metán üzemanyagot használó hordozórakéta, amellyel űrindítást kíséreltek meg. (A rakéta eddigi történetéről a lap alján tájékozódhatnak, régebbi cikkeinkből.)
A Csucsüe-2E kereskedelmi hordozórakéta Y2 jelű indítása Csiucsüanból, a Góbi-sivatagból. (Kép: Wang Jiangbo / Xinhua)
Az oxidálószerként folyékony oxigént használó rakétát fejlesztő Landspace cég szerint a hordozóeszköz képes akár 4 tonna hasznos terhet 500 km magas poláris napszinkron pályára juttatni. A rakétának ez a változata számos fejlesztést tartalmaz az előző modellhez képest. Megnövelték a tolóerőt és fémek helyett kompozit anyagokat is alkalmaznak az orrburkolathoz.
A most napszinkron pályára küldött hat műhold a Tienji (Tianyi) sorozatba tartozik, készítőjük a Spacety nevű vállalat. A széria korábbi tagjairól azt lehet tudni, hogy közepes felbontású földmegfigyelő műholdakról van szó. Most állítólag három földmegfigyelő és három technológiai kísérleti műhold volt a „csomagban”. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Csucsüe-2: sikertelen bemutatkozás
Csucsüe-2: sikeres második próbálkozás
Csucsüe-2 rakéta három műholddal
Csucsüe-2E: sikeres első repülés
Hat Tienji műhold indítása (Xinhua)