A ma felbocsátott kínai műholdról szinte semmit nem lehet tudni.
És még az sem feltétlenül hihető... Ami biztos, hogy a Sijen-23 (Shiyan-23) nevű űreszköz május 12-én magyar idő szerint 1:43-kor (a pekingi időzónában 7:43-kor) emelkedett a magasba a Kína északnyugati részén fekvő Csiucsüan (Jiuquan) bázisról. A hordozórakéta egy Hosszú Menetelés-4C volt.
A Hosszú Menetelés-4C (Y50) indítás. (Kép: Wang Jiangbo / Xinhua)
Az állami Hszinhua (Xinhua) hírügynökség – azon túl, hogy a műhold rendben elérte a „tervezett pályáját” – csak annyit közölt a startról beszámoló hírében, hogy a Sijen-23-at „főleg” az űrbeli környezet monitorozására fogják használni. A szűkszavú tudósítás nem meglepő, hiszen a Sijen sorozat tagjairól tudvalevő, hogy azokat titkolózás övezi, nyilván katonai, felderítő jellegük miatt.
A szóbeli indformációk helyett, mintegy kárpótlásul a Hszinhua fotósa látványos fényképeket készített az indításról. Ezeken látszik a 2006 óta használatban levő rakétatípus mérgező kétkomponensű hajtóanyagára, a dinitrogén-tetroxidra (N2O4) és aszimmetrikus dimetil-hidrazinra [H2NN(CH3)2, unsymmetrical dimethylhydrazine, UDMH] jellemző sárgás füstfelhő, valamint az emelkedés közben a rakéta külsejéről lehulló szigetelőanyag-panelek. Ilyesmit időnként főleg az észak-kínai starthelyekről indított rakétáknál láthatunk. A hőszigetelés feladata az üzemanyag optimális hőmérsékletének megtartása az indítóállásban a felbocsátásukra várakozó hordozóeszközöknél.
(Kép: Wang Jiangbo / Xinhua)
(Kép: Wang Jiangbo / Xinhua)
A Hszinhua híre szerint ez volt a Hosszú Menetelés családba tartozó rakéták 522-edik indítása. Kapcsolódó linkek:
Sijen-23 start (Xinhua)