A szilárd hajtóanyagú Kuajcsou-1A (Kuaizhou-1A) rakétatípust most huszadszor használták.
A Kuajcsou-1A rakéták 2017 eleje óra vannak használatban Kínában. A kis méretű, gyorsan bevethető, az első három fokozatunkban szilárd, a negyedikben folyékony üzemanyagot használó hordozóeszközök kisebb hasznos terhet képesek alacsony Föld körüli pályára juttatni. A Kuajcsou-1A (F-20) indítása volt a huszadik a sorban, a start időpontja június 9-én magyar idő szerint 4:35-volt. Korábban két kivétellel (2020. szeptember és 2021. december) sikeresek voltak ezek a felbocsátások, ahogyan ez alkalommal is. A helyszín most Csiucsüan (Jiuquan) volt.
A 20 m magas, közel 30 tonna starttömegű kínai Kuajcsou-1A rakéta huszadik indítása, idén már a második. (Kép: Wang Jiangbo / Xinhua)
A rakétát az ExPace, az állami CASIC (China Aerospace Science and Industry Corporation) leányvállalata készíti. Kapacitása 200 kg tömeg 700 km magas poláris napszinkron pályára való juttatását teszi lehetővé. A rakéta nagyobb, Kuajcsou-11 jelzésű változatával ez a tömeg ugyanilyen pályára akár 1 tonna is lehet. Ezek a leggyakrabban használt szilárd hajtóanyagú rakéták Kínában.
A hasznos teher most a Lungcsiang-3 (Longjiang-3) kísérleti távközlési műhold volt, amely elérte a tervezett pályát. Azt lehet tudni róla, hogy az északkeleti Hejlungcsiang (Heilongjiang) tartományban található Harpin (Harbin) Műszaki Egyetem kutatói vezetésével fejlesztették, és az első lapos kialakítású műhold Kínában, amellyel nagy sebességű adatátviteli kísérleteket végeznek majd. A Lungcsiang-3 az alacsony pályáról nyújtandó internetes szolgáltatásra alkalmas kínai műholdak egyik előfutárának tekinthető.
(Fantáziakép: Harbin Institute of Technology)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Újabb négy Tienmu
Kínai rakétakudarc
Egy nap, két kudarc
Kereskedelmi műholdindítás Kínából
A Lungcsiang-3 műhold indítása (China Daily)